Inwertery fotowoltaiczne, nazywane także sercem instalacji PV, to produkty, które bezpośrednio wpływają na żywotność i poprawność działania całego systemu. Niestety kwestia ta jest często bagatelizowana, a poszukując oszczędności, prosumenci i instalatorzy wybierają niskiej jakości modele, które kuszą ceną. Zwykle nie mają jednak świadomości, że popełniają błąd, za który przyjdzie słono zapłacić finalnemu użytkownikowi rozwiązania.

 

Rynkowy odwrót

 

Rynek fotowoltaiki w Polsce dla indywidualnych prosumentów w ostatnich miesiącach nieco wyhamował. Wiąże się to oczywiście z panującym w kraju kryzysem gospodarczym i coraz większymi obawami klientów indywidualnych w zakresie dokonywania dużych inwestycji. Niestety wraz z nimi pojawiać zaczęły się także próby poszukiwania oszczędności na komponentach do instalacji PV. Skutkiem tego jest coraz częstsze kupowanie tanich rozwiązań i zamienników markowych produktów, co finalnie – w przyszłości, okazuje się najgorszym z możliwych wyborów. Konsumenci nie sprawdzając warunków gwarancji i kierując się tylko ceną kupują rozwiązania, które w przypadku awarii generują ogromnego rzędu koszty – często porównywalne do zakupu nowych komponentów. Przykładem tego są tanie inwertery, nieznanego pochodzenia, których wpływ na prawidłowe działanie instalacji PV jest kluczowy.

 

Dlaczego należy wybierać jakościowe inwertery?

 

O prawidłowym działaniu instalacji PV i jej wydajności stanowią nie tylko moduły fotowoltaiczne. Inwertery, znane także jako falowniki, są odpowiedzialne za przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny o napięciu 230V i częstotliwości 50Hz, który wykorzystywany jest w domowych warunkach. Każda instalacja musi więc posiadać falownik, który przekształca wyprodukowany przez panele z energii słonecznej prąd zmienny, w ten stały. Na rynku możemy spotkać wiele modeli, które różnią się od siebie parametrami, ale także ceną. Ta z kolei niestety przekłada się na jakość tego komponentu. Inwestując w fotowoltaikę należy pamiętać o tym, że instalacja tego rodzaju ma służyć długi czas – to decyzja na 20 lat, którą powinniśmy dobrze przemyśleć pod kątem jakości. Niestety koszt naprawy tanich inwerterów po kilku latach od założenia instalacji sprawić może, że wartość całej inwestycji znacznie wzrośnie. Dużo lepszą decyzją jest więc wybór markowych i solidnych komponentów, które co prawda kosztują więcej, lecz zapewniają wieloletnią ciągłość działania,  która finalnie przekłada się na oszczędność.

 

Inwerter, który przetrwa lata – jak go wybrać?

 

Cena nie powinna być bazowym czynnikiem decyzyjnym w przypadku zakupu inwertera. Komponent ten jest inwestycją na wiele lat, dlatego warto zwrócić uwagę także na inne kwestie, które doceniamy w toku użytkowania produktu. Jedną z nich jest… zakup produktu od dystrybutora w Polsce. Ten pozornie błahy argument realnie przekłada się na wsparcie w przypadku problemów z falownikiem – w momencie jego awarii znacznie łatwiej będzie nam dochodzić swoich praw u polskiego dystrybutora niż szukać pomocy u zagranicznych dostawców, którzy nie posiadają autoryzowanych serwisów w kraju. Przede wszystkim zwróć więc uwagę na renomę i pochodzenie producenta wybranego falownika – wybór inwertera nieznanego pochodzenia może skutkować licznymi problemami.

 

Cena równa brakowi jakości – co może Cię czekać?

 

Zakup komponentów najtańszego producenta to nie tylko ryzyko braku wsparcia w przypadku awarii lub problemów z instalacją, a nawet konieczność dokonania napraw i wymiany na własny koszt. Inwertery niskiej jakości to także kłopoty z wydajnością systemu, krótsza żywotność i liczne awarie. Kupując falownik nieznanego pochodzenia, który kusi wyłącznie ceną, musimy liczyć się z dużym ryzykiem i problemami podczas montażu. Niestety niższej jakości komponenty często wykazują brak zgodności i kompatybilności z innymi elementami instalacji np. panelami PV. To również utrudnione serwisowanie – nieznane i tanie inwertery mogą nie posiadać wsparcia technicznego, dokumentacji czy części zamiennych, które pozwalają na utrzymanie całego systemu przez wiele lat. Może to skutkować nie tylko niższą wydajnością zamontowanego w ten sposób systemu, ale nawet utratą gwarancji na produkty, które zostały zamocowane razem mimo braku zgodności. W skrajnych przypadkach, wybierane wyłącznie na podstawie ceny, inwertery PV mogą stać się nawet zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców – nieprecyzyjnie wykonane i nieprzetestowane komponenty mogą doprowadzić do awarii elektrycznych, zwarć oraz  wielu innych niebezpiecznych sytuacji.

 

Jak uniknąć tych problemów?

 

Chcąc wyeliminować takie ryzyko należy korzystać wyłącznie z renomowanych dostawców inwerterów PV. Wybierając falownik sprawdź więc czy jego producent oferuje gwarancję na swoje produkty i jakie są jej warunki. Zwróć uwagę na to czy dystrybutor zapewnia wsparcie techniczne oraz posiada serwis w Polsce. Wszystkie te czynniki są kluczowe dla wyboru komponentu, który posłuży instalacji PV przez długie lata. Przede wszystkim jednak nie kieruj się wyłącznie ceną – fotowoltaika to inwestycja tak długofalowa, że oszczędność na starcie, na komponentach, finalnie przełożyć się może na podwójny wydatek, który prosument poniesie w toku użytkowania rozwiązania.