ikona panele fotowoltaiczne

OszczędnośćBezpieczeństwoEkologia Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne – co to?

Panele fotowoltaiczne, znane także jako moduły PV, to bazowe elementy instalacji, które służą do pobierania energii z promieniowania słonecznego oraz przekształcania jej w prąd stały. Ten z kolei przy pomocy kolejnych elementów instalacji PV, jak inwertery, przekształcany jest na prąd zmienny, wykorzystywany w gniazdkach.

Z czego zbudowane są panele PV? Składają się one z połączonych modułów fotowoltaicznych, wykonanych z materiałów półprzewodnikowych, takich jak np. krzem. Gdy światło słoneczne pada na panele, zlokalizowane w nim fotony uderzają w moduły, co powoduje uwolnienie elektronów oraz generuje prąd elektryczny.

Panele fotowoltaiczne znajdują szerokie zastosowanie w produkcji energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, ale także w firmach i przemyśle. To ekologiczna alternatywa dla innych źródeł energii – panele PV nie emitują gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń podczas eksploatacji. Dzięki postępującemu rozwojowi technologicznemu panele fotowoltaiczne od renomowanych producentów – dostępne w ofercie AS Energy – są niezwykle wydajne i żywotne.

JAK DZIAŁA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

1. Energia ze słońca jest przekształcana przez panele fotowoltaiczne w prąd stały
2. Prąd stały zamieniany jest na prąd zmienny
za pomocą inwertera
3. Niewykorzystany prąd zmienny wysyłany
jest do sieci

Fotowoltaika: panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Panele fotowoltaiczne odgrywają bardzo istotną rolę dla efektywności całej instalacji – odpowiadając za agregowanie promieni słonecznych i przekształcenie ich na energię elektryczną. Moduły PV zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych i to właśnie ich rodzaj determinuje typ samych paneli. Jakie wyróżniamy rodzaje paneli PV?

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, powstałe z monokryształów krzemu, są bardziej wydajne niż panele polikrystaliczne. Do osiągniecia wymaganej mocy wystarczy ich mniejsza liczba, dlatego idealnie sprawdzają się w przypadku inwestycji o ograniczonej powierzchni. Wyróżnia je także niższy współczynnik temperaturowy, dzięki czemu lepiej radzą sobie w czasie wysokiego nasłonecznienia.

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są tańsze w produkcji – z tego powodu ich cena jest niższa od modułów monokrystalicznych. Ze względu na mniejszą efektywność zajmują więcej miejsca, dlatego tę opcję powinny rozważyć jedynie osoby dysponujące dużą, wolną i niezacienioną powierzchnią. Panele polikrystaliczne posiadają niebieski odcień.

Panele full black to z kolei odmiana paneli monokrystalicznych. Posiadają podobną wydajność, ale przewyższają je walorami estetycznymi. Moduł full black jest w całości czarny (razem z ramą), czyli nie posiada na powierzchni białych kropek. Dzięki temu zyskuje bardzo elegancki wygląd i doskonale dopasowuje się do dachu o tym samym kolorze wykończenia.

DLACZEGO WARTO MIEĆ FOTOWOLTAIKĘ?

Instalacja fotowoltaiczna to jedna najpopularniejszych obecnie metod ekologicznej produkcji prądu. Panele PV bazują na odnawialnych źródłach energii – wytwarzają one prąd elektryczny z promieniowania słonecznego, który następnie wykorzystywany jest do zasilenia dowolnych urządzeń. To rozwiązanie plasowane o poziom wyżej względem kolektorów słonecznych, z których możliwe jest jedynie uzyskanie ciepła do podgrzewania wody. Panele fotowoltaiczne pozwalają z kolei na generowanie ilości prądu potrzebnej w gospodarstwie domowym, mogą także stanowić uzupełnienie pompy ciepła – ogrzewając dom lub siedzibę firmy. Dlaczego jeszcze warto mieć instalację fotowoltaiczną?

NIEZALEŻNOŚĆ   OD SUROWCÓW

OSZCZĘDNOŚĆ MIMO  PODWYŻEK

BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE

EKOLOGICZNY PRĄD

WYDAJNOŚĆ I ŻYWOTNOŚĆ

ZALETY FOTOWOLTAIKI

Coraz więcej osób dostrzega zalety instalacji fotowoltaicznych. Do głównych atutów zalicza się niezależność finansową od cen rynkowych i ofert dostawców prądu, a co za tym idzie niższe rachunki za prąd. Panele fotowoltaiczne to także dbałość o środowisko naturalne – ogniwa czerpią moc ze światła słonecznego, nie emitując przy tym zanieczyszczeń; wieloletnia żywotność instalacji; niezależność energetyczna oraz bezpieczeństwo.

Nie bez powodu fotowoltaika uważana jest za przyszłość energetyki – to komfortowe, opłacalne rozwiązanie, przynoszące wymierne korzyści tym, którzy zdecydują się w nie zainwestować. Podstawowym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne, stanowiące najbardziej widoczny komponent.

Panele fotowoltaiczne – oszczędność i bezpieczeństwo

Fotowoltaika staje się kierunkiem rozwoju, na który coraz chętniej decydują się nie tylko firmy chcąc zadbać o własne zaplecze energetyczne, ale także prywatni inwestorzy, szukający lepszych, a w perspektywie czasu również tańszych źródeł energii. Moduły fotowoltaiczne zyskują szerokie zastosowanie na światowych rynkach, zapewniając niezależność i bezpieczeństwo energetyczne w kontekście niepewnej sytuacji surowców.

Moduły PV od AS Energy – jakość premium

W naszej ofercie znajdziesz nowoczesne moduły fotowoltaiczne, które powstały z bezpiecznych oraz wysokojakościowych materiałów, przetestowanych zgodnie z obowiązującymi standardami. Moduł PV nie wymaga konserwacji i jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu służy użytkownikom przez wiele lat. Panele fotowoltaiczne od AS Energy to oferta wyłącznie renomowanych producentów.

CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE PANELI PV?

Panele fotowoltaiczne to wieloletnia inwestycja. By stała się maksymalnie opłacalna, przy ich wyborze kierujmy się kilkoma kluczowymi czynnikami:

Okresem gwarancyjnym – gwarancja na produkt (obejmująca awarie, uszkodzenia czy nieprawidłowe funkcjonowanie) nie powinna być krótsza niż 10 lat. Natomiast gwarancja na uzyski mocy warto, by wyniosła 25 lat (co oznacza, że po tym czasie panele fotowoltaiczne będą pracować na 80% mocy);

Wydajnością – sprawność dobrej klasy paneli polikrystalicznych wynosi 16-18%, natomiast paneli monokrystalicznych – od 18% w górę;

Odpornością na warunki atmosferyczne – spadek wydajności wraz ze wzrostem temperatury nie powinien być wyższy niż 0,5%/C. Panele fotowoltaiczne powinny być również wytrzymałe na obciążenia wiatrem i śniegiem;

Certyfikatami – to one potwierdzają spełnianie przez moduły PV wymagań technicznych;

 

Renomą producenta – produkty, wytwarzane przez znane, światowe i nagradzane firmy to pewna inwestycja.

 

AS ENERGY – DYSTRYBUTOR MAREK PV

 

JinkoSolar to jeden z największych producentów modułów słonecznych na świecie według aktualnego rankingu Bloomberg Tier 1 (II kwartał 2022 r.), oferujący jedne z najbardziej innowacyjnych rozwiązań – m.in. panele fotowoltaiczne monokrystaliczne. Zatrudnia ponad 15 000 pracowników i dysponuje 7 globalnymi bazami produkcyjnymi. Usługi firmy trafiają do zróżnicowanej, międzynarodowej grupy klientów – zarówno prywatnych, jak i z sektora publicznego oraz komercyjnego. JinkoSolar zbudował pionowo zintegrowany łańcuch wartości produktów słonecznych o zintegrowanej rocznej mocy 17,5 GW dla płytek monokrystalicznych, 10,6 GW dla ogniw słonecznych i 16 GW dla modułów słonecznych.

 

Luxor Solar jest renomowaną firmą z siedzibą w Stuttgarcie, która wytwarza moduły fotowoltaiczne premium od 2007 roku. Została nagrodzona odznaką EuPD Research „Najlepsza marka PV” dla Niemiec w latach 2018/2019/2020/2022, a od 2020 roku również dla Hiszpanii. Obecnie moduły fotowoltaiczne Luxor Solar dostępne są w 70 krajach Europy i Azji. Produkcja obywa się z zachowaniem najwyższych standardów jakości oraz z użyciem najnowszych technologii i sprzętu. Proces monitorowany jest przez własnych inżynierów oraz inżynierów testowych z uznanych instytutów badawczych. Dzięki wyśrubowanym procedurom firma może się pochwalić „niemiecką jakością”.

Firma Tongwei funkcjonuje na rynku komponentów fotowoltaicznych od 2006 roku. Zasłynęła opatentowaniem autorskiego, kompletnego łańcucha nowej energii PV , a także dedykowanej mu technologii, jakości oraz wiodącej skali. W ramach firmy wykształcono markę TW Solar, która jest dziś jednym z największych producentów krystalicznego krzemu do ogniw słonecznych, wysokoefektywnych modułów PV oraz inteligentnych rozwiązań do branży fotowoltaicznej. Marka posiada sześć oddziałów na całym świecie oraz zdolność produkcyjną ogniw PV na poziomie min. 70 GW. Jej produkty z kolei są utożsamiane z jakością premium.

 

 

Firma SHARP jest pionierem na rynku profesjonalnych rozwiązań z obszaru fotowoltaiki. Swoją bogatą wiedzę zdobyła podczas 60-letniej działalności, stając się tym samym najdłużej działającym na rynku podmiotem w branży fotowoltaicznej. Marka SHARP dostarczyła już ponad 50 milionów modułów PV na całym świecie, a dziś jest uznawana nie tylko za kreatora trendów w zakresie fotowoltaiki, ale przede wszystkim motor napędowy rozwoju dziedzin wykorzystania technologii fotowoltaicznych. Firma SHARP nieustannie wykazuje zdolność do innowacji, poprzez coraz nowsze zastosowania energii słonecznej – przede wszystkim w zaawansowanych technicznie sektorach przemysłu, jak chociażby kosmonautyka, lotnictwo czy e-mobilność.

LONGI Solar to, funkcjonujący na rynku od 2000 roku, wiodący producent komponentów fotowoltaicznych. Marka oferuje panele bazujące na technologii monokrystalicznej, które powstają w aż 15 bazach produkcyjnych i oferowane są w ponad 30 oddziałach na całym świecie. Longi dostarcza na rynek ponad 20 GW modułów rocznie, koncentrując się przy tym na rozwoju badawczym i technologicznym światowej branży PV. Oferta marki jest więc połączeniem innowacji, niezawodności oraz wyjątkowej wydajności. Wybierając panele fotowoltaiczne tego producenta możesz mieć pewność, że inwestujesz w jakość oraz wieloletnie, prawidłowe funkcjonowanie instalacji PV.


Trina Solar
to ceniony producent paneli fotowoltaicznych oraz systemów inteligentnego zarządzania energią. Marka funkcjonuje od 1997 roku i jest jednym z pierwszych na rynku chińskim dostawców branży PV. Dziś Trina Solar to jeden z trzech największych producentów paneli PV na świecie. W ofercie marki znaleźć można nie tylko zaawansowane moduły fotowoltaiczne, ale także elementy stosowane w elektrowniach PV oraz inteligentne komponenty służące do magazynowania energii, tzw. smart energy. Trina Solar inwestuje również w rozwój projektów PV, inteligentne mikrosieci, wieloenergetyczne systemy komplementarne oraz platformę energetyczną w chmurze.