Pompa ciepła – jak to działa?

Pompa ciepła to ekologiczny system grzewczy, który z roku na rok poszerza grono swoich zwolenników. Jej działanie polega na pobieraniu energii cieplej ze środowiska naturalnego (wody, powietrza lub gruntu) i za pomocą przemian termodynamicznych wykorzystywaniu jej do ogrzewania lub chłodzenia budynku, a także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Pompa nie wytwarza zatem ciepła, a jedynie przenosi je ze źródła dolnego (otoczenie budynku) do źródła górnego (instalacja grzewcza). Swoje zastosowanie może znaleźć zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, jak i komercyjnym – w sklepach, biurach czy lokalach usługowych. Poznajmy zatem zalety pompy ciepła.

Korzyści płynące ze stosowania pompy ciepła

Takie rozwiązanie to z jednej strony dbałość o przyrodę (z powietrza zewnętrznego możesz pozyskać nawet 80% energii, nie emitując przy tym zanieczyszczeń), a z drugiej niskie koszty eksploatacji (wydatki związane z ogrzewaniem pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej mogą spaść nawet czterokrotnie). Na uwagę zasługuje również wielofunkcyjny charakter pompy, która zimą ogrzewa budynek, a latem go chłodzi. Dużym komfortem jest również możliwość dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników (pod względem temperatury wewnątrz pomieszczeń i pożądanych parametrów wody użytkowej).

Nowoczesne pompy ciepła Kaisai

Oferta AS Energy obejmuje pompy ciepła typu woda-powietrze w wersji Monoblok oraz Split. Urządzania te działają cicho, posiadają kompaktową budowę, a dzięki zastosowaniu sprężarki inwerterowej są efektywne i energooszczędne – współczynnik wydajności cieplnej COP wynosi nawet 5,20. Inteligentny układ automatyki zabezpiecza pompę ciepła przed uszkodzeniem, a pokrycie aluminiowych wymienników powłoką hydrofilową zwiększa ich odporność na korozję. Co istotne, pompa dostosowuje moc grzewczą do zapotrzebowania konkretnej instalacji. Dodatkowo w produktach Eco Home z serii ARCTIC zastosowano czynnik chłodniczy R32, który jest szczególnie przyjazny dla środowiska i bardziej wydajny w ekstremalnych warunkach. Urządzeniem Kaisai można sterować zdalnie za pomocą smartfona lub tabletu, wygodnie zarządzając w ten sposób jego pracą.

Pompy ciepła Kaisai od AS Energy Kaisai - pompy ciepła w ofercie Asenergy

Pompa ciepła i instalacja PV – zgrany duet

Pompy ciepła doskonale działają także w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. System PV może zasilić pompę poprzez wykorzystanie nadwyżki energii elektrycznej, która wcześniej trafiła do sieci. W ten sposób możesz odzyskać nawet 80% energii i przeznaczyć ją na wsparcie pompy ciepła – to rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się zimą. Taka hybryda to zwiększona opłacalność i ekologia.

Zalety pompy ciepła:

  • wielofunkcyjny charakter
  • bezpieczne i komfortowe użytkowanie
  • niskie koszty eksploatacji
  • ograniczenie emisji CO2
  • łatwość w obsłudze

KAISAI

Kaisai to marka własna grupy Klima-Therm, która od ponad 20 lat działa w branży HVACR, dostarczając zaawansowane rozwiązania klimatyzacyjne, wentylacyjne, chłodnicze i grzewcze. Poprzez wieloletnie inwestycje w technologię, urządzenia Kaisai uznawane są za jedne z najbardziej innowacyjnych produktów klimatyzacyjnych w obiektach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Spełniają przy tym wymagania rynku i oczekiwania konsumentów w zakresie ekologii, bezpieczeństwa, oszczędności energii, cichej pracy, komfortu użytkowania i gwarancji.