143 miliony złotych – tyle wynoszą środki na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, które zostały przyznane mieszkańcom Rybnika oraz sąsiednich gmin – Świerklan, Gaszowic, Jejkowic, Pszowa, a także Lysek i Czerwionki-Leszczyn. Na co dokładnie można pozyskać dotację i w jakiej wysokości? Wyjaśniamy.

Największy projekt grantowy

Kilka dni temu w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach wystartowała nowa pula środków dotacyjnych, w ramach których pomiędzy sześć projektów z obszaru OZE, rozdysponowano aż 470 milionów złotych. Najwięcej z budżetu przewidziano na realizacje na terenie Rybnika, Pszowa i gmin powiatu rybnickiego – dla przykładu, Czerwionka-Leszczyny otrzyma aż 27,5 miliona złotych z całej dotacji. Pozyskanie tak dużych środków finansowych jest wynikiem współpracy włodarzy aż siedmiu gmin, które zdecydowały się na realizację projektu partnerskiego. Jak podkreślają przedstawiciele władz gmin powiatu rybnickiego – smog nie ma bowiem wydzielonych granic administracyjnych. Pozostałe do rozdzielenia pieniądze otrzymają mieszkańcy Tarnowskich Gór, Tychów, Bytomia i Bielska. Tak duży program ukierunkowany na projekty z obszaru odnawialnych źródeł energii będzie na terenie Rybnika i ościennych gmin realizowany po raz pierwszy. Na co dokładnie można przeznaczyć środki uzyskane z dotacji?

Dofinansowanie do pomp ciepła, instalacji PV i magazynów energii

W ramach projektu możliwy jest zakup zestawu obejmującego pompę ciepła, instalację PV oraz magazyn energii, a także uzupełniający ją system do zarządzania. Program kierowany jest do właścicieli nieruchomości, a w jego ramach otrzymać można nawet do 104 tys. zł na planowane przedsięwzięcie. Budżet projektu przewiduje, że na wyznaczonym obszarze postawionych zostanie 2596 szt. instalacji OZE oraz 1678 szt. magazynów energii elektrycznej i cieplnej. Całość programu ma być realizowana w latach 2024-2026, a jego wdrożenie ma poskutkować zredukowaniem emisji dwutlenku węgla nawet o 12 tys. ton rocznie.

Na co przeznaczone zostaną pozostałe środki?

Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach rozdysponowano jednak środki nie tylko na inwestycje w OZE. Rozstrzygnięto także drugą już edycję Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza, w ramach której podzielono 15,7 mln zł. Wśród aż 74 miast i gmin, które otrzymały wskazane dofinansowanie na realizację w sumie 77 projektów, znalazły się także Jejkowice i Cieszyn.

 

Wskazane programy to tylko jedne z wielu realizowanych na terenie województwa śląskiego, które przez długie lata borykało się z dużymi problemami ekologicznymi. Obecnie region ten jest liderem projektu „Czyste powietrze”, który promuje wymianę źródeł ciepła na te przyjazne środowisku. Prócz tego województwo wdraża uchwałę antysmogową, Program Poprawy Jakości Powietrza, a także program Zielone Śląskie zaplanowany do 2030 roku. W ramach każdego z nich mieszkańcy mogą skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań na proekologiczne inicjatywy poprawiające jakość życia w regionie.