Mogłoby się wydawać, że kluczowy element instalacji fotowoltaicznej stanowią panele – w końcu to one „wyłapują” promienie słoneczne, będące źródłem energii. Tymczasem rozstawienie nawet kilkudziesięciu takich ogniw zda się na nic bez sprawnego inwertera. Dlaczego jest on tak ważny i jak podczas zakupu rozpoznać solidny produkt?

Zakup inwertera stanowi ok. 20% kosztów instalacji fotowoltaicznej, dlatego na jego wybór należy zwrócić szczególną uwagę. Wysokojakościowy produkt będzie działać bezawaryjnie przez 10-15 lat. W kolejnych latach może wymagać napraw, które jednak nadal będą opłacalne. Wymiana falownika odbywa się z reguły po ok. 20 latach. Jeśli jednak zakupimy inwerter gorszej klasy, jego wydajność i trwałość mogą okazać się znacznie niższe.

Kluczowe właściwości inwerterów

Jakie parametry mają zatem największe znaczenie? Są to:

  • klasa ochronności IP, określająca wytrzymałość mechaniczną inwertera i jego odporność na wnikanie do środka ciał obcych, pyłów i wody. Minimalna wartość IP powinna wynieść 65;
  • gwarancja – warte zainteresowania są te produkty, których producenci zapewniają przynajmniej 5 lat gwarancji;
  • wydajność (obejmująca sprawność, ilość i jakość MPPT oraz bezawaryjność), przebadana np. przez instytut PVEL;
  • zakres temperatur pracy (zalecany: od -25°C do +60°C);
  • certyfikaty potwierdzające spełnianie wymogów.

Istotne są również takie kwestie jak bezproblemowy montaż i serwis, a także możliwość zarządzania inwerterem przy użyciu smartfona.

Sprawdzone produkty od AS Energy

Stawiając na inwerter od solidnej i rozpoznawalnej marki, nie musimy martwić się o jakość produktu, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem spełnia on wszystkie wymienione wyżej wymagania. Taki spokój i wygodę gwarantuje korzystanie z usług AS Energy, dystrybutora kompletnych zestawów fotowoltaicznych, który współpracuje z liderami branży. Oferuje inwertery Solis producent Ginlong Technologies – wiodącego producenta falowników na świecie, sprzedającego swoje produkty pod szyldem Solis. Wykorzystują one innowacyjną technologię szeregową w celu zapewnienia najwyższej klasy niezawodności, potwierdzonej najbardziej rygorystycznymi międzynarodowymi certyfikatami. O ich wysokiej jakości świadczą liczne nagrody, w tym m.in. tytuł „Najlepszej marki falowników”, przyznawany przez międzynarodowy instytut badawczy EuPD Research, który trafił do Solis cztery lata z rzędu (od 2016 do 2019 roku).