Jeszcze do niedawna nieurodzajna ziemia była dla rolnika problemem. Teraz może być żyłą złota. Wszystko za sprawą instalacji fotowoltaicznych, które są źródłem dużych dochodów, a można je budować tylko na nieużytkach rolnych lub terenie o IV i niższej klasie gleby. Na opłacalność tego przedsięwzięcia wpływają nowoczesne systemy montażowe.
Na terenach wiejskich na ogół nietrudno znaleźć odpowiednie miejsce do montażu instalacji fotowoltaicznej. Jednak zanim inwestycja zostanie rozpoczęta, konieczne jest sprawdzenie, jaka jest klasa i pochodzenie gruntu, na którym chcemy ją zrealizować. Zgodnie z wymogami prawnymi może ona powstać jedynie na nieużytkach lub terenie o IV i niższej klasie ziemi. Jeśli gospodarstwo dysponuje dużą powierzchnią takich terenów, można zainwestować w budowę farmy fotowoltaicznej i zostać nie tylko prosumentem, ale i producentem energii elektrycznej. Jeśli z jakichś względów nie jest to możliwe, warto pod fotowoltaikę dla rolnictwa wykorzystać dach domu lub duże powierzchnie budynków gospodarczych (takich jak stodoła, garaż, wiata czy magazyn).
Solidne systemy montażowe od K2 – idealne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne dla rolnictwa
Dużym uznaniem na światowych rynkach cieszą się konstrukcje firmy K2, konstrukcje firmy K2która od 2004 roku opracowuje pionierskie rozwiązania dla fotowoltaiki. Jej dystrybutorem w Polsce jest AS Energy. Dla dachów skośnych w ofercie K2 znajdują się systemy dla prawie wszystkich rodzajów i typów dachówek – w tym również do karpiówki. W takich przypadkach stosujemy haki dachowe Vario, SingleHook lub CrossHook, wraz z odpowiednimi szynami montażowymi typu SingleRail lub SolidRail.
W przypadku pokrycia dachowego z ocynkowanych blach powlekanych specjalnymi powłokami, optymalnym rozwiązaniem będzie system K2 SpeedRail. W niektórych przypadkach odpowiednie mogą być jednak systemy MiniRail i MultiRail. Z kolei system MicroRail będzie idealny zarówno do dachów z blachy trapezowej, jak i falistej. Do przykryć dachowych wykonanych z płyt falistych z cementu włóknistego lub eternitu, blachy stalowej falistej lub blachy trapezowej nadają się systemy ze śrubami dwustronnymi lub łącznikami solarnymi oraz szyny montażowe SingleRail i SolidRail.
Natomiast dla dachów płaskich odpowiednim rozwiązaniem będą: System S-Dome 15°, System S-Dome 10°, System D-Dome 10°, System S-Dome Small. Wszystkie wyżej wymienione systemy mogą znaleźć zastosowanie zarówno na dachach domów, jak i powierzchniach budynków gospodarczych.
Budowa farmy fotowoltaicznej dla rolnika opłacalnym rozwiązaniem
W przypadku farmy fotowoltaicznej rolnik przestaje być prosumentem (czyli nie produkuje energii tylko na własne potrzeby), a staje się producentem i zarabia na każdej sprzedanej kWh mocy. Choć jest ona mniej warta od tej wyprodukowanej przez instalację prosumencką, to może przynosić spore zyski. W tym wypadku potrzebna jest jednak duża powierzchnia gruntu.
Panele fotowoltaiczne naziemne w gospodarstwie rolnym pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni, a także dają możliwość łatwiejszego dostępu do zamontowanej instalacji. Dostępne w ofercie AS Energy rozwiązania są odpowiednie do wszystkich rodzajów gleb (również tych wymagających), a dzięki najnowocześniejszym systemom kotwiczącym są wytrzymałe i bezpieczne. W ofercie znajdują się zarówno panele fotowoltaiczne naziemne jednopodporowe w układzie pionowym, jak i dwupodporowe w układzie poziomym.
Od kilku lat obserwujemy rosnące zainteresowanie fotowoltaiką ze strony gospodarstw rolnych. Napływa do nas wiele pytań o konkretne rozwiązania techniczne związane z budową instalacji. Istotnym składnikiem systemu fotowoltaicznego są konstrukcje fotowoltaiczne , które odpowiadają za poziom stabilności i wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Ponieważ żywotność paneli może wynieść nawet 40 lat, warto zainwestować w konstrukcję renomowanej firmy, która proponuje wydłużoną gwarancję.