Konstrukcje fotowoltaiczne możemy podzielić na te, montowane na poszyciu dachowym lub mocowane na gruncie – kiedy nie mamy wystarczającej ilości miejsca na dachu lub po prostu preferujemy fotowoltaikę na tego rodzaju podłożu. I choć pozornie wydają się one mało istotnymi elementami montażowymi, a ich rola często jest bagatelizowana, tak naprawdę są niezwykle ważnymi składowymi systemu PV i  bezpośrednio odpowiadają za jego bezpieczeństwo.

 

Niepozorny klucz do sukcesu

Konstrukcje fotowoltaiczne, bez względu na to czy dachowe czy mocowane na gruncie, odpowiadają za stabilne zamocowanie paneli PV. To one mają za zadanie utrzymać moduły fotowoltaiczne w prawidłowym miejscu, umożliwiając im swobodne pobieranie promieni słonecznych. Równocześnie muszą wykazywać odporność na warunki atmosferyczne, jak wiatr czy obciążenie śniegowe, chroniąc cały system przed ich działaniem. Konstrukcje fotowoltaiczne powinny być także: szybkie i wygodne w instalacji – bez względu na podłoże lub poszycie dachowe; kompatybilne z kluczowymi, dostępnymi na rynku, modułami, a do tego objęte gwarancją, świadczącą o ich jakości. Niestety chwilowe wyhamowanie rynku fotowoltaicznego dla indywidualnych prosumentów poskutkowało poszukiwaniem oszczędności na komponentach PV. Klienci nie chcąc zupełnie rezygnować z fotowoltaiki, poszukują tańszych rozwiązań, w tym konstrukcji pod panele, co ma ich zdaniem zminimalizować ryzyko finansowe inwestycji. Nie biorą jednak pod uwagę tego, że tym samym rezygnują z jakości i… ryzykują podwójnie.

 

Tanie konstrukcje PV, czyli znacznie większe ryzyko

Wybór tanich zamienników markowych konstrukcji PV wiąże się z ogromnymi zagrożeniami. Nie tylko ryzykujemy znaczącym obniżeniem jakości – w tym bardzo realną koniecznością szybkiej naprawy lub wymiany produktu, co generuje duże koszty, ale także problemami z wyegzekwowaniem gwarancji czy serwisu. Marginalna jakość, podwójne koszty i niejasne warunki ochrony to tylko niektóre z problemów, na jakie możemy napotkać.

 

Tanie konstrukcje PV – realne zagrożenie dla bezpieczeństwa

Konstrukcje fotowoltaiczne nieznanych producentów mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi, a nawet ich życiu. Komponenty te mają za zadanie stabilne utrzymanie paneli fotowoltaicznych w różnorodnych warunkach obciążenia wiatrowego i śniegowego. Zakup rozwiązań, które oferują wyłącznie niską cenę, grozi zawaleniem całej konstrukcji, co może zagrażać zdrowiu ludzi czy bezpieczeństwu należących do nich przedmiotów.

 

Podwójne koszty taniej inwestycji

Inwestując w tanie konstrukcje nie tylko podejmujemy realne ryzyko w zakresie bezpieczeństwa całego systemu, ale także pozbawiamy się typowej dla markowych produktów, jakości. To przede wszystkim marny standard wykonania, brak realnych testów i odpowiednich certyfikatów, co przekłada się na zawodność i szybką konieczność dokonania napraw lub nawet wymiany. Finalnie wstępna oszczędność może więc przełożyć się na podwójny wydatek.

 

Niepewne źródła dystrybucji

Problemem wyboru tanich konstrukcji PV jest także konieczność korzystania z usług niepewnych, zlokalizowanych na drugim krańcu świata źródeł dystrybucji. Utrudnia to komunikację w każdej, istotnej z punktu widzenia instalatora czy użytkownika sytuacji, jak montaż, serwis czy konserwacja.

 

Problematyczna konserwacja, naprawa, montaż

Konstrukcje fotowoltaiczne, których podstawową zaletą jest niska cena to także liczne problemy na etapie użytkowania. Brak dostępności polskiego dystrybutora często generuje trudności już podczas montażu konstrukcji, a niejednokrotnie oznacza nieosiągalność serwisu i odpowiednich komponentów czy zamienników. To także braki w dokumentacji niezbędnej do utrzymania systemu opartego na konstrukcjach PV.

 

Gwarancja, ale… pozorna

Kupując konstrukcje fotowoltaiczne powinniśmy zwrócić uwagę także na ich gwarancję. Warto precyzyjnie doczytać jej warunki, ponieważ wybór niepewnych i tanich producentów często skutkuje zaledwie pozorną ochroną. W przypadku awarii okazuje się, że gwarancja ma charakter wybiórczy i nie obejmuje wielu ważnych aspektów, a prosument pozostaje z koniecznością naprawy lub zakupu nowych komponentów na własny koszt.

 

Zgodność elementów

Wybierając konstrukcje PV dla klienta zwróć uwagę także na ich kompatybilność. Niestety, ale chęć zakupu tańszych rozwiązań nieznanego pochodzenia, skutkuje często problemem z dopasowaniem ich do pozostałych elementów układu. W przypadku konstrukcji PV musimy zadbać o ich zgodność z wybranymi modułami, by nie ryzykować brakiem stabilności i bezpieczeństwa systemu.

 

Dlaczego to tak ważne?

Decydując się na zakup tanich zamienników markowych konstrukcji PV ryzykujesz bardzo wiele. To nie tylko kwestia problemów z ich konserwacją, naprawą czy gwarancją, które przekładają się często na podwójne koszty i bardzo pozorną oszczędność na starcie. Przede wszystkim konstrukcje fotowoltaiczne, jak żaden inny element instalacji PV, odpowiadają za bezpieczeństwo systemu oraz użytkujących go prosumentów. Ich niska jakość grozi zawaleniem fotowoltaiki oraz wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. To również ryzyko uszkodzenia pozostałych, bardzo kosztownych, elementów układu PV. Pamiętaj, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną dokonywana z myślą o co najmniej kilkunastu latach prawidłowego funkcjonowania. Jeśli więc chcesz zakupić konstrukcje pod panele PV, nie obawiając się ich jakości, wybierz rozwiązanie od polskiego dystrybutora, zwracając uwagę na serwis, warunki gwarancji oraz dostępność komponentów i wsparcia technicznego na etapie montażu czy konserwacji. Przede wszystkim jednak pamiętaj o tym, że niska cena to często wyznacznik… niskiej jakości, za którą na przestrzeni kilkunastu lat użytkowania fotowoltaiki przyjdzie prosumentowi zapłacić dwa razy.