Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję stetoskopu pełni data logger, urządzenie monitorujące pracę falownika.

Inwerter, zwany też falownikiem, jest kluczowym elementem instalacji, jej sercem. Jego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego (wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne) w prąd zmienny. Dobór inwertera zależy od typu instalacji PV i sposobu jej pracy: on-grid, off-grid. Podstawową różnicą jest fakt, że pierwszy jest zintegrowany z całą siecią zakładu energetycznego. Drugi system nie jest wpięty w sieć, można wówczas magazynować energię. Każdy z wymienionych systemów współgra z innym rodzajem falownika.

Kluczowe parametry inwertera

Niezwykle ważną rzeczą przy montażu instalacji fotowoltaicznej jest dopasowanie odpowiedniego falownika. Dlatego warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • sprawność – skuteczność, z jaką inwerter 4 mttp  zamienia prąd stały w przemienny. W najlepszych falownikach sprawność ważona (określana rano, w pełnym słońcu i wieczorem) wynosi około 98%;
  • wyszukiwanie MPPT (ang. Maximum Power Point Tracking, punktu maksymalnej mocy) – najlepsze falowniki dokonują tego w ciągu kilku sekund, gorszym śledzenie zajmuje kilkanaście sekund;
  • bezawaryjna praca – gwarancją jest zakup inwertera renomowanej firmy.

Ginlong Technologies, działający od 2005 roku jeden z największych na świecie producentów falowników, optymalizuje je dla każdego rynku regionalnego. Jego inwertery o nazwie Solis są innowacyjne, ponieważ dają możliwość zarządzania magazynowaniem i inteligentne zużycie energii – przechowują energię słoneczną w akumulatorze, np. do użytku wieczorami. Niewykorzystane pokłady energii elektrycznej trafiają natomiast z powrotem do sieci.

Wygodne zarządzanie pracą falownika

Aby osiągnąć pełnię możliwości inwertera  4 mttp Solis, warto stosować data logger, zaawansowany czujnik, który automatycznie zbiera i zapisuje odczyty. Łączy on urządzenie bezprzewodowo z Internetem, dając użytkownikom dostęp do wszystkich kluczowych informacji i pozwala na zarządzanie pracą falownika z poziomu urządzenia mobilnego. Dzięki temu można sprawdzać poprawność funkcjonowania instalacji i wielkość produkcji prądu. Użytkownicy śledzą pracę paneli i na bieżąco reagują w przypadku pojawienia się nieprawidłowości.

Data logger marki Solis dostępny jest w ofercie AS Energy. – Jego obsługa jest prosta i wygodna. Najwięcej trudności może dostarczyć sama instalacja, ale w bezproblemowym przejściu przez ten proces wspierają klienta nasi specjaliści. W ramach tej usługi następuje sprawdzenie poziomu sygnału Wi-Fi w okolicy zamontowania inwertera, zainstalowanie na telefonie klienta aplikacji Solis Home, a na telefonie instalatora – aplikacji Solis Pro. Następnie przeprowadzamy personalizację urządzenia pod indywidualne preferencje klienta i wykonujemy testy instalacji. W przypadku awarii klient otrzymuje pomoc w jej usunięciu. Warto zaznaczyć, że ekspert AS Energy jest do dyspozycji przez siedem dni w tygodniu.

Konfiguracja urządzenia dostępna jest bezpłatnie dla wszystkich klientów, którzy zakupili inwerter 4 mttp Solis z oferty AS Energy. Nasz ekspert może uruchomić urządzenie na miejscu lub udzielić wsparcia telefonicznego. Usługę oferujemy bezpłatnie wszystkim klientom, którzy zakupią inwertery Solis z oferty AS Energy. Dla pozostałych klientów dostępna jest za dodatkową opłatą.

  MICHAŁ GALUS
+48 734 137 516
Doradca handlowy
 m.galus@asenergy.pl