Korzystając z paneli fotowoltaicznych, należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie w okresie zimowym. Czy bardzo niskie temperatury i zalegający śnieg mogą uszkodzić panele PV? Chcąc jak najdłużej utrzymać urządzenia w dobrej formie należy odpowiednio o nie zadbać.

 

Zgodnie ze statystykami, w 2022 roku w Polsce funkcjonowało około 1 200 000 sztuk instalacji prosumenckich PV. Pomimo widocznego wzrostu popularności energii solarnej, nadal wiele osób uważa, że instalacje fotowoltaiczne są w pełni bezobsługowe i nie wymagają od użytkownika wykonywania żadnych prac konserwatorskich. Należy jednak pamiętać, że tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji, panele fotowoltaiczne będą utrzymywać stale wysoką wydajność.

 

Panele fotowoltaiczne a proces odśnieżania

 

Zima wydaje się być najtrudniejszym okresem w roku dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. Jednak, opady śniegu nie zawsze są jednoznaczne z koniecznością odśnieżania pokrywy z paneli. Z reguły instalacje fotowoltaiczne są montowane pod kątem od 30 do 45 stopni, który sprawia, że śnieg samoistnie spada na ziemię. Przy małej pokrywie odśnieżanie może okazać się wręcz bezcelowe, ponieważ promieniowanie słoneczne odbijające się od śniegu może zwiększyć natężenie promieniowania padającego na instalację PV. W ten sposób nagrzane panele automatycznie stopią śnieg. Jeśli jednak wystąpiły intensywne opady i panele PV pokryte są grubą warstwą śniegu i lodem, należy je odkryć, zachowując jednak należytą ostrożność. Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne? Wyjaśniamy.

 

Pielęgnacja paneli fotowoltaicznych zimą

Panele fotowoltaiczne powinniśmy odśnieżać w momencie, gdy opady śniegu ustaną, a temperatura powietrza będzie dodatnia. Ważne jest również, aby nie czyścić ich w momencie, gdy są nagrzane. Do usunięcia miękkiej pokrywy śnieżnej należy używać szczotki o miękkim włosiu, które nie uszkodzi powierzchni ekranów. Zgodnie z opinią ekspertów, do pozbycia się śniegu lub szronu można użyć również wody, nie może być to jednak woda ciepła. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj wody. Tak zwana “kranówka” posiada w sobie duże ilości kamienia, który pozostawia osad na powierzchni paneli. W związku z tym warto skorzystać z “deszczówki” lub wody demineralizowanej. Chcąc oczyścić ekrany z ewentualnych smug i innych zabrudzeń należy korzystać tylko ze środków zalecanych przez producenta. Używanie silnych detergentów lub urządzeń mechanicznych, takich jak myjki ciśnieniowe, może uszkodzić elementy instalacji.

 

Skuteczność instalacji PV zimą

 

W kwestii paneli fotowoltaicznych utarło się kilka nieprawdziwych przekonań. Wśród nich, między innymi, to dotyczące zmniejszenia skuteczności paneli PV w okresie zimowym i wiążącymi się z nim niskimi temperaturami. Jak powszechnie wiadomo, panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną z promieni słonecznych, a więc sama temperatura powietrza nie ma wpływu na ich wydajność. Ponadto, większość dostępnych na rynku modeli odporna jest na spadki temperatury do -25 stopni Celsjusza. AS Energy posiada w swojej ofercie panele trwałe w kontekście naprawdę ekstremalnych temperatur – wszystkie oferowane przez dystrybutora są odporne na temperatury sięgające nawet -40 stopni Celsjusza.

Zastanawiając się nad wydajnością paneli fotowoltaicznych zimą, należy jednak wziąć pod uwagę ograniczony dostęp do promieni słonecznych. Latem słońce świeci dłużej, rzadziej występują również silne zachmurzenia, a więc produkcja energii elektrycznej jest większa. Przyjmuje się, że jeden panel fotowoltaiczny wytwarza latem około 180 kWh energii elektrycznej. Zimą natomiast, z uwagi na znacząco skrócony dzień i krótszą ekspozycję na słońce, wydajność będzie mniejsza. Panele PV w okresie grudzień – styczeń generują około 20 do 30 kWh prądu. Wraz z nadchodzącą wiosną wartości te stopniowo wzrastają i już w lutym ilość wytworzonej energii wzrasta do około 60 kWh.

 

Fotowoltaika opłacalna cały rok

 

Pomimo zmniejszonej wydajności paneli PV zimą i konieczności ich odpowiedniej pielęgnacji, energia słoneczna to wciąż bardzo opłacalna inwestycja. Instalacja fotowoltaiczna pozwala prosumentowi ograniczyć rachunki za prąd do minimum, jednocześnie dostarczając mu czystą i ekologiczną energię. Fotowoltaika to również niezależność w czasach globalnego kryzysu energetycznego.