Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz częściej poszukujemy sposobów na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Rozwiązaniem, które przyniesie najbardziej widoczne efekty, jest montaż instalacji fotowoltaicznej. By przekonać się, jak wiele możemy dzięki temu zyskać, warto prześledzić zużycie prądu przez poszczególne sprzęty domowe.

Zainteresowanie fotowoltaiką wzrasta z każdym rokiem. Montaż systemu PV pozwala nam czerpać energię z niewyczerpanego źródła, dbając w ten sposób o przyrodę i uniezależniając się od cen prądu. By inwestycja mogła stać się maksymalnie opłacalna, konieczne jest dobranie odpowiedniej mocy instalacji, a tym samym oszacowanie, ile prądu pobierają poszczególne urządzenia. Przeciętna polska rodzina zużywa 2 400 kWh energii elektrycznej rocznie. Co składa się na ten wynik?

Zużycie prądu w małym, średnim i dużym gospodarstwie

Czynnikiem decydującym o zapotrzebowaniu na energię elektryczną jest wielkość domu i liczba mieszkańców. Jedno- i dwuosobowe gospodarstwo zużywa około 1 500 kWh – przy założeniu, że domownicy korzystają z lodówki, telewizora LCD, około dziesięciu energooszczędnych punktów świetlnych, kilku urządzeń w trybie stand-by, pralki i zmywarki.

Dwu- i trzyosobowe gospodarstwo zużywa około 3 000 kWh (lodówka, telewizor LCD, dziesięć-dwadzieścia punktów świetlnych, urządzenia w stanie stand-by, od trzech do pięciu prań w tygodniu, pracująca pięć razy w tygodniu zmywarka, komputer i mała klimatyzacja).

Duży dom, w którym mieszka co najmniej czteroosobowa rodzina, zużyje już około 5 000 kWh. W tym wypadku na zużycie energii złożą się: lodówka, ponad dwadzieścia żarówek, TV, urządzenia w trybie stand-by, pralka i zmywarka pracujące ponad pięć razy w tygodniu, suszarka do ubrań, komputer i klimatyzacja.

Jak obliczyć zużycie prądu?

Dokładne zużycie prądu możemy obliczyć samodzielnie, jeśli znamy:

 • moc urządzenia – ta informacja jest umieszczona na każdym sprzęcie;
 • czas pracy sprzętu – sami wiemy najlepiej, ile godzin korzystamy z danego urządzenia. Lodówka pracuje nieustannie, ale sprzęty w stanie czuwania też pobierają energię (np. telewizor – 0,5 W);
 • koszt 1 kWh – zależy od regionu Polski, średnia dla taryfy G11 to 0,63 zł za 1 kWh.

Aby obliczyć, ile prądu pobiera konkretny sprzęt, mnożymy moc urządzenia i jego czas pracy. Następnie dzielimy przez tysiąc i mnożymy przez cenę 1 kWh. Dla nowoczesnego telewizora 65-calowego o mocy 126 W, używanego przez 3 godziny dziennie, przy cenie 0,63 zł za 1 kWh równanie będzie wyglądać następująco:

126 x 3 = 378 Wh dziennie

378 : 1000 = 0,378 kWh dziennie

0,378 x 0,63 = 0,24 zł dziennie

0,24 x 365 = 87 zł rocznie

W podobny sposób możemy policzyć, ile nas kosztuje każdy sprzęt domowy. Kilka przykładów rocznego zużycia energii:

 • 1 żarówka LED 3 W – 5,5 kWh (jeśli świeci 5 godzin dziennie);
 • lodówka duża – 200-250 kWh;
 • płyta indukcyjna – 1200 kWh (0,5 godz. dziennie);
 • pralka – 120 kWh (5 razy w tygodniu);
 • zmywarka – 200 kWh (5 razy w tygodniu);
 • żelazko – 240 kWh (5 razy w tygodniu);
 • czajnik elektryczny – 200 kWh (5 razy dziennie);
 • odkurzacz – 70 kWh (1 godzina tygodniowo);
 • laptop – 88 kWh (6 godzin dziennie).

Ceny prądu w Polsce rosną i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała szybko ulec zmianie. Dlatego oszczędzanie energii staje się dla wielu gospodarstw domowych koniecznością. Warto prześledzić, które sprzęty AGD w naszym domu zużywają najwięcej energii i zastanowić się, czy nie wymienić ich na nowe, z wyższą klasą energooszczędności. Jeżeli natomiast oczekujemy radykalnego zmniejszenia rachunków za prąd, zastanówmy się nad montażem instalacji fotowoltaicznej. Taka inwestycja zwróci się już w ciągu 5-6 lat, pozwalając na generowanie zysków.

Solar panels on a house roof