Boom na fotowoltaikę trwa. Pomimo pandemii koronawirusa jest to wciąż najdynamiczniej rozwijający się sektor OZE w Polsce – w 2020 roku zanotował kolejny rekord w przyroście nowych mocy. Coraz śmielej inwestują w niego zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Jak kształtował się rynek fotowoltaiki w ubiegłym roku i co branża PV ma do zaoferowania przyszłym prosumentom?
Jak podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, 1 grudnia 2020 roku moc zainstalowana w fotowoltaikę wyniosła 3,7 GW. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku oznacza to wzrost aż o 182%. Natomiast z raportu opublikowanego przez stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe wynika, że w 2020 roku moce przyłączonych instalacji PV wyniosły w Polsce 2,2 GW (dwukrotnie więcej niż w roku 2019), co uplasowało nas pod tym względem na czwartym miejscu w Unii Europejskiej.
Dane te najlepiej obrazują potencjał polskich elektrowni fotowoltaicznych, którego nie zatrzymała nawet niesprzyjająca sytuacja związana z COVID-19. Tak duże zainteresowanie instalacjami PV jest rezultatem ich wysokiej opłacalności. Stanowią one doskonałą odpowiedź na rosnące ceny prądu, a do zakupu zachęcają malejące koszty inwestycji, które w głównej mierze wynikają z uzyskiwanych dofinansowań.
Dofinansowania napędzają rozwój fotowoltaiki
Dużym sukcesem okazał się program Mój Prąd, realizowany od września 2019 roku do grudnia 2020 roku. Oferował on dopłaty w wysokości 5 tys. zł do instalacji o mocy 2-10 kW dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Jego łączny budżet wyniósł 1,1 mld zł, co pozwoli wesprzeć 220 tys. prosumentów, a łączna moc instalacji ze złożonych wniosków wyniesie 1,2 GW. Zakończenie wypłacania dotacji oszacowano na połowę 2021 roku. Jednocześnie rozpoczęto już prace nad nową edycją programu.
Wciąż można natomiast skorzystać z programu Czyste Powietrze, którego zasady są zbliżone do tych obowiązujących w programie Mój Prąd, jednak instalacji paneli PV musi towarzyszyć wymiana nieefektywnego źródła ciepła. Nadal aktywne są również premie termomodernizacyjne czy dotacje gminne (w wybranych miastach). Wkrótce zostaną z kolei ogłoszone terminy składania wniosków na rok 2021 w programie dotacyjnym dla rolników Agroenergia.
Najlepsza klasa produktów dzięki współpracy z liderami branży
W kontekście rozwoju fotowoltaiki nie bez znaczenia jest także wzrost wydajności instalacji, co przekłada się na ich żywotność. Producenci oferują coraz to skuteczniejsze i bardziej innowacyjne rozwiązania, które mają służyć niezawodności i wytrzymałości systemu. Liderami branży są takie firmy jak Jinko Solar, K2 czy Ginlong Technolgies. Produkty wszystkich tych marek można znaleźć w ofercie AS Energy, która skierowana jest do klientów biznesowych: instalatorów, firm wykonawczych, biur projektowych, sklepów oraz hurtowni solarnych.
Jinko Solar jest największym dostawcą paneli PV na świecie. O efektywności proponowanych przez firmę rozwiązań świadczy rekord świata w najwyższej wydajności konwersji, który został osiągnięty przez moduł mono typu N i wyniósł 23,01%. Ginlong Technologies jest natomiast producentem inwerterów marki Solis, do których kilkukrotnie trafił tytuł „Najlepszej marki falowników”, przyznawany przez międzynarodowy instytut badawczy EuPD Research. Znalazły one zastosowanie m.in. przy powstającej obecnie największej chińskiej pływowej płaskiej elektrowni PV o mocy 300 MW. K2 jest z kolei globalną marką systemów montażowych, której konstrukcje powstają we własnym dziale rozwoju, są stale optymalizowane i dystrybuowane do 130 krajów.
Rozwój technologii w połączeniu z łatwą dostępnością rozwiązań oraz programami dofinansowań sprawiają, że na inwestycję w fotowoltaikę decyduje się coraz więcej osób, a udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej rośnie. Nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się w najbliższym czasie zatrzymać.