O fotowoltaice z roku na rok jest coraz głośniej. Wzrasta zainteresowanie panelami słonecznymi, a społeczeństwo ma większą świadomość dbania o środowisko. Wiele osób zastanawia się jednak, czy to rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla planety, ale również dla portfela. Też Cię to nurtuje? Pomożemy Ci rozwiać wątpliwości.

Widok paneli PV na dachach budynków mieszkalnych i biurowych nie wzbudza obecnie zdziwienia, ale wciąż nie jest to powszechne rozwiązanie, które możemy spotkać na każdym kroku. Dlaczego tak się dzieje? Barierę może stanowić obawa przed nieopłacalnością inwestycji – pojawiają się wątpliwości, czy zainwestowane środki kiedykolwiek się zwrócą. Aby możliwie najmniej uszczuplić budżet i mieć pewność, że wkrótce prywatna elektrownia słoneczna zacznie generować zyski, należy najpierw dobrze zagłębić się w świat fotowoltaiki.

Jak obliczyć zapotrzebowanie?

W pierwszym kroku oblicz zapotrzebowanie twojego domu lub firmy na energię elektryczną. Pomocne będzie zebranie rachunków za prąd z całego roku i na ich podstawie oszacowanie odpowiedniej mocy. Weź także pod uwagę ewentualne planowane w najbliższej przyszłości inwestycje, które wpłyną na wzrost zapotrzebowania (np. zakup dodatkowego urządzenia energochłonnego).

Ważne, by obliczenia były jak najdokładniejsze. Zbyt wysoka moc zwiększy bowiem koszty instalacji i okres zwrotu, a nadmiar wyprodukowanej energii zostanie utracony. Natomiast za niska moc będzie wymagać dokupienia energii z zakładu energetycznego.

Naddatek wyprodukowanej energii trafia z powrotem do sieci, a to, ile możemy z niej odzyskać zależy od wielkości instalacji. Jeśli jej moc nie przekracza 10 kWp, to z każdej 1 kWh energii wprowadzonej do sieci możemy odebrać 80% na własny użytek. W przypadku instalacji o mocy ponad 10 kWp ten współczynnik wynosi 70%.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Na cenę instalacji PV składa się kilka elementów: wykonanie projektu, zakup kompletnego zestawu (ogniwa, inwerter, konstrukcja, okablowanie, zabezpieczenia) oraz montaż. Koszt zależny jest także od nachylenia dachu – najkorzystniejsze jest nachylenie w kierunku południowym wynoszące ok. 30-45 stopni.

Jaki budżet powinieneś zatem przyjąć? Biorąc pod uwagę wszystkie koszty, za 1 kWp mocy zapłacisz średnio od 4 do 5,5 tys. zł. Zakładając, że potrzebujesz instalacji o mocy 5 kWp, która zostanie zamontowana na dachu o standardowym pochyleniu, cena wyniesie ok. 24-25 tys. zł. Włożony nakład finansowy zwróci się do 7 lat. Oznacza to, że po tym czasie będziesz mógł już tylko czerpać zyski i nie przejmować się rosnącymi cenami prądu.

By móc bezpiecznie i bez obaw cieszyć się korzyściami płynącymi z użytkowania paneli PV, warto zainwestować również w ubezpieczenie instalacji, które wyniesie ok. 400 zł rocznie.

Z jakich programów o dofinansowanie na fotowoltaikę skorzystać?

Koszty instalacji mogą okazać się jednak niższe – wystarczy, że skorzystasz z programów wsparcia, takich jak:

  • Mój Prąd – skierowany do właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych (o mocy 2-10 kW). Mogą oni uzyskać dofinansowanie na niedawno zamontowaną instalację w kwocie do 5 tys. zł.
  • Czyste Powietrze – podstawowe założenia są takie same, jak w przypadku programu Mój Prąd.
  • Prosument 2 – mogą z niego skorzystać mieszkańcy domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, którzy planują zakup i montaż nowych instalacji odnawialnych źródeł energii lub wymianę obecnych na bardziej efektywne. Program zakłada dotacje w wysokości 15% lub 30% dofinansowania oraz kredyty/pożyczki o oprocentowaniu na poziomie 1%.

Poza programami ogólnopolskimi, dostępne są również programy regionalne, które przyjmują różne formy w zależności od wybranego województwa – warto sprawdzić, jakie możliwości oferuje dany samorząd. Dużym plusem jest również możliwość odliczenia kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku, co zmniejszy znacząco koszt instalacji fotowoltaicznej.

Korzystając z obecnych dotacji i wybierając sprawdzonych dostawców, zapłacisz mniej, niż początkowo zakładałeś, czas zwrotu okaże się krótszy, a instalacja będzie cieszyć niezawodnością przez długie lata.