Panele fotowoltaiczne najczęściej widzimy na dachach budynków. Montaż w tym miejscu nie zawsze jest jednak możliwy lub nie stwarza optymalnych warunków do efektywnego pozyskiwania energii. W takich sytuacjach lepszy okazuje się wybór instalacji PV przytwierdzanej do gruntu. Jakie są atuty tego rozwiązania i po jakie konstrukcje naziemne warto sięgnąć?

Na montaż instalacji PV na gruncie najczęściej decydują się firmy, które dysponują wolnymi gruntami albo inwestorzy, którzy chcą zbudować farmę fotowoltaiczną. To również dobra alternatywa dla osób, które nie mają możliwości zamocowania konstrukcji na dachu. Może to być spowodowane nieodpowiednim pokryciem dachu, jego niską nośnością, niewystarczającą powierzchnią, nieprawidłowym stopniem nachylenia lub niekorzystną ekspozycją. Najbardziej optymalny jest montaż paneli PV na dachu skierowanym na południe i nachylonym pod kątem 30-45° – im bardziej odbiegniemy od tych zaleceń, tym mniej energii wyprodukujemy. To może sprawić, że większą opłacalność zyskamy dzięki instalacjom naziemnym.

 Naziemne konstrukcje pod panele PV – zalety

 Jeśli zatem nasz dach nie sprzyja montażowi paneli PV i dodatkowo posiadamy niezagospodarowany, niezacieniony teren, warto stworzyć na nim własną elektrownię słoneczną. Efektywnie wykorzystamy dostępną przestrzeń i staniemy się samowystarczalni energetycznie. Instalacje naziemne mają wiele zalet, takich jak:

  • możliwość ustawienia instalacji w odpowiednim kierunku i pod właściwym kątem, dzięki czemu staną się maksymalnie wydajne;
  • wygodny dostęp do paneli, który ułatwia ewentualne czyszczenie i konserwację;
  • dobra cyrkulacja powietrza, która zapobiega przegrzewaniu się ogniw;
  • łatwy i bezpieczny montaż.

Dodatkowo od  2019 roku stawki podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne funkcjonalnie związane z budynkiem o powierzchni do 300 mkw. zostały ujednolicone i wynoszą 8% (wcześniej instalacje zlokalizowane poza dachem budynku mieszkalnego objęte były 23% stawką podatku VAT). To kolejny powód, dla którego warto wziąć pod uwagę montaż konstrukcji gruntowych.

Naziemne konstrukcje pod panele pv

Konstrukcja naziemna pod panele PV – silna jak drzewo

Konstrukcja naziemna pod panele PV powinna być przemyślana i dobrze zaprojektowana, co przełoży się na wysoką wydajność i stabilność instalacji. Te oczekiwania w najwyższym stopniu spełnią produkty firmy Tree System, które są już dostępne w Polsce za pośrednictwem marki AS Energy. Są to rewolucyjne systemy montażu, które działają na zasadzie korzeni drzew – zakotwiczają się w ziemi, gwarantując doskonały stopień wytrzymałości. Sam montaż przebiega z kolei szybko i sprawnie.

Naziemne konstrukcje pod panele PV sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach gruntowych (podłoże kamieniste, piaszczyste, miękka gleba) oraz na wymagającym ukształtowaniu terenu (ograniczona głębokość, strome zbocza – do nachylenia 40°-45°). Swoje zastosowanie znajdują także w przypadku wiat garażowych. Montaż odbywa się często bez potrzeby prac fundamentowych i bez użycia ciężkiego sprzętu – tym samym konstrukcje z powodzeniem zainstalujemy w miejscach, do których transport tego typu urządzeń byłby utrudniony lub niemożliwy.

Fotowoltaiczne konstrukcje naziemne Tree System to nowość w naszej ofercie, która zapewni naszym klientom profesjonalne, wysokojakościowe i innowacyjne mocowanie paneli PV na gruncie. Do tej pory na całym świecie zbudowano ponad 400 instalacji fotowoltaicznych z wykorzystaniem konstrukcji tej firmy. Jesteśmy przekonani, że świetnie sprawdzą się również w Polsce.