Skośny dach skierowany na południe to marzenie wszystkich osób zainteresowanych inwestycją w system fotowoltaiczny. Niestety tak idealna sytuacja nie zawsze się zdarza. Czy to znaczy, że musimy wtedy zrezygnować z tej formy produkowania energii? Nie, dzięki zastosowaniu specjalnych konstrukcji, panele możemy zamontować także na płaskim dachu. 

Po wyborze paneli PV i inwertera, należy dobrać odpowiednią konstrukcję, która wpływa na poziom stabilności i wytrzymałości systemu na warunki atmosferyczne. O systemach montażu do dachów skośnych pisaliśmy tutaj. Dziś omówimy rozwiązania dla dachów płaskich.

Panele fotowoltaiczne powinny być montowane pod minimalnym kątem 10 stopni. Folowoltaika na dachu z membrany nie stanowi przeszkodyW przeciwnym wypadku zmniejszona byłaby  efektywność energetyczna takiego rozwiązania. Moduły nie byłyby także w stanie same oczyścić się z zalegającego na nich śniegu, pyłu czy innych zanieczyszczeń.

Dlatego w przypadku płaskiego dachu musimy zastosować konstrukcję, która zwiększy kąt nachylenia. Bogaty wybór rozwiązań dla wszystkich rodzajów poszyć dachowych oferuje firma K2 – produkty te dostępne są w ofercie AS Energy. Warto zadbać, aby montaż wykonywały wyspecjalizowane firmy, które zastosują sprawdzone systemy. Konstrukcja musi być bowiem dostosowana do dopuszczalnych obciążeń dachu, a także odporna na silny wiatr. Jeśli chcemy, żeby instalacja służyła nam tak długo jak panele, czyli nawet 40 lat, warto kupować produkty z wieloletnią gwarancją. Folowoltaika na dachu z membrany nie stanowi przeszkody.

Systemy montażowe fotowoltaiczne K2 dla dachów płaskich

Systemy firmy K2 ucieleśniają całą wiedzę zdobytą na przestrzeni ostatnich lat. Zawierają wiele optymalizacji i ulepszeń – na przykład pod względem balastu, dzięki lepszemu współczynnikowi tarcia elastycznej podkładki nośnej. Konstrukcje przeszły również testy w tunelu aerodynamicznym.

D-Dome 10° jest efektywnym rozwiązaniem, kiedy dach ma ekspozycję w kierunku wschód-zachód. Optymalnie wykorzystuje powierzchnię i możliwy uzysk energii – można zainstalować więcej modułów na dachu, ponieważ nie muszą być zachowane rozstawy między rzędami eliminujące zacienienie.

S-Dome 10° również przeznaczony jest do wymagających dachów z niewielką możliwością balastowania, które z kolei mają ekspozycję w kierunku południowym. System krótkich szyn zapewnia  optymalizacje kosztów magazynowania i transportu.

S-Dome Small 10° może być montowany na blasze trapezowej o pochyleniu dachu do 15°. Cechuje się bezpiecznym i stabilnym zamocowaniem. Jest doskonałym połączeniem uniwersalnego elementu MultiRail i zoptymalizowanych pod względem obciążenia nachyleń paneli słonecznych.

S-Rock 15° zapewnia maksymalny uzysk energii na każdy moduł przy ekspozycji w kierunku południowym. To element konstrukcyjny ze zintegrowanym przyjmowaniem balastu. Nie wymaga dodatkowego montażu wstępnego.

Triangle/MultiAngle 10–45° zapewnia indywidualnie regulowane kąty nachylenia paneli słonecznych i uniwersalny kierunek przebiegu modułów. W tym przypadku możliwa jest duża elastyczność i zastosowanie indywidualnych rozwiązań.

Warto też wpomnieć o tak zwanej ” fotowoltaice na dachu z membrany”. Otóż na dachach membranowych konstrukcje K2 są możliwe do zastosowania.

Oferta firmy K2 może mieć zastosowanie nie tylko na dachach. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, warto wziąć pod uwagę montaż na wiacie, wolnostojącym garażu czy elewacji budynku.

Do projektowania i wyliczenia balastu dla konstrukcji S- i D-Dome oraz S-Rock możemy wykorzystać oprogramowanie K2 Base ON, które znacznie skraca czas poświęcony na przygotowanie projektów opartych o wyżej wymienione rozwiązania.