Panele fotowoltaiczne przytwierdzane są do dachu lub gruntu za pomocą specjalnej konstrukcji. Powinna być ona lekka (całość nie może nadmiernie obciążać powierzchni), dobrze zamocowana (by pozostała odporna na parcie wiatru), oraz trwała, ponieważ żywotność paneli PV może wynieść nawet 40 lat. Po jakie rozwiązania warto sięgnąć w przypadku dachów skośnych?

Podczas wyboru instalacji fotowoltaicznej z reguły najwięcej uwagi poświęca się panelom PV oraz inwerterom – w końcu to te elementy są odpowiedzialne za wytwarzanie prądu. Istotnym składnikiem są jednak również konstrukcje, które odpowiadają za poziom stabilności i wytrzymałości systemu na warunki atmosferyczne. Chcąc mieć gwarancję maksymalnej jakości, warto sięgać po produkty firmy K2, której AS Energy jest oficjalnym dystrybutorem na polski rynek. Należy przy tym pamiętać, że w zależności od rodzaju pokrycia dachu, musimy stosować odpowiednie dla niego konstrukcje – dziś przyjrzymy się systemom K2 dla dachów skośnych.

Dachówki

Dachówka to obecnie bardzo popularny produkt stosowany podczas budowy domów. Na rynku jest wiele modeli w różnych kolorach i cenach. Ze względu na rodzaj materiału użytego do produkcji, wyróżniamy dwa rodzaje dachówek: ceramiczne i cementowe (betonowe). Z kolei w zależności od kształtu mamy cztery główne typy dachówek: karpiówka, zakładkowa, suwakowa i tradycyjne. Wśród nich wyróżniamy różnorodne rodzaje, takie jak dachówki renesansowe, marsylki, dachówki holenderskie (np. esówka, Madura, OVH), dachówki reńskie, romańskie; mnich–mniszki czy dachówki płaskie (nowoczesne).

W ofercie haków dachowych K2 znajdziemy rozwiązania dla prawie wszystkich rodzajów i typów dachówek. W większości przypadków można zastosować haki dachowe Vario 1/2, SingleHook, CrossHook 3S i 4S. Do tego celu nadają się też rodziny szyn montażowych SingleRail i SolidRail.

Pokrycia z blach powlekanych, ocynkowanych

W Polsce często są spotykane również pokrycia dachowe produkowane z ocynkowanych blach powlekanych specjalnymi powłokami. Oferowane przez K2 systemy montażowe dla dachów z blachy trapezowej, bez konieczności mocowania do podbudowy, są przytwierdzane w wysokich krawędziach za pomocą wkrętów samogwintujących. Optymalnym rozwiązaniem będzie system SpeedRail, który sprawdzi się w prawie każdej sytuacji. W niektórych przypadkach odpowiednie mogą być jednak systemy MiniRail i MultiRail.

Z kolei system MicroRail będzie idealny zarówno do dachów z blachy trapezowej, jak i falistej. System krótkich szyn wraz z uszczelnieniem jest mocowany bezpośrednio do poszycia dachowego bez dodatkowych elementów, za pomocą samouszczelniających się wkrętów samogwintujących.

Płyty faliste z cementu włóknistego, blacha falista lub trapezowa

Do przykryć dachowych wykonanych z płyt falistych z cementu włóknistego lub eternitu, blachy stalowej falistej lub blachy trapezowej nadają się systemy ze śrubami dwustronnymi lub łącznikami solarnymi oraz szyny montażowe SingleRail, CrossRail i SolidRail.  W przypadku dachów falistych śruby dwustronne zapewnią większą elastyczności przy regulacji wysokości.

Pamiętajmy, że montażu konstrukcji fotowoltaicznych nie warto podejmować się samodzielnie. Sprawdzona firma, proponująca wysokościowe i odpowiednio dopasowane do potrzeb produkty, oraz fachowe usługi instalacyjne zapewnią maksymalny poziom solidności systemu. Klienci AS Energy mogą dodatkowo skorzystać z naszego kompetentnego wsparcia technicznego i praktycznych usług cyfrowych.