Nowy rok, powiązane z nim podwyżki, a także przypadający 10. stycznia Dzień Obniżania Kosztów Energii, to idealny moment na to, by zastanowić się, jak ograniczyć opłaty za prąd. Niepewna sytuacja na rynku energetycznym w minionych latach spowodowała znaczne podwyżki cen w tym zakresie. Niestety wzrosty te coraz częściej stają się przyczyną problemów z dopięciem domowego budżetu, a nawet… powodem zamykania prowadzonej działalności. Co możesz zrobić, żeby obniżyć koszty energii i ograniczyć wpływ rynkowych tendencji na rodzinne lub firmowe finanse? Sprawdź!

 

Podwyżki cen prądu ogromnym obciążeniem

 

Jednym z największych obecnie obciążeń, zarówno dla indywidualnych konsumentów, jak i przedsiębiorców, są podwyżki cen prądu, które odnotowujemy w ostatnich latach. Jak donosi portal wysokienapiecie.pl, średni koszt zakupu energii w gospodarstwie domowym w 2023 roku wzrósł o prawie 30%. Nie lepiej wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorców – raport “Kryzys energetyczny” Konfederacji Lewiatan wskazuje na to, że wyższe rachunki za prąd płaci prawie 80% mikro i małych firm. Niejednokrotnie to właśnie te opłaty stały się przyczyną zamknięcia prowadzonej działalności. Jak obniżyć koszty energii? Wykorzystać sprawdzone patenty – sprawdź, jakie.

 

Jak obniżyć opłaty za prąd w domu?

 

Szacunki GUS wskazują na to, że średnioroczne zużycie prądu na jednego domownika to w Polsce około 1996 kWh. Na realne wykorzystanie energii wpływa wiele czynników – istnieją jednak skuteczne sposoby na ograniczenie zapotrzebowania na prąd i powiązanych z nim opłat. Poznaj kilka ekologicznych nawyków, które warto wprowadzić i inwestycji, które  należy poczynić, by płacić mniej.

 

Wymiana żarówek

Pierwszą inwestycją w niższe rachunki za prąd w Twoim domu powinna być wymiana tradycyjnych żarówek na LED-y. I choć dla wielu z nas to już relikt minionej epoki, nadal można spotkać go w wielu domach. Pozbycie się żarówek starego typu i wymiana na LED-owe źródła światła skutkuje nawet o kilkadziesiąt procent niższym zużyciem energii.

 

Inwentaryzacja urządzeń

Ważnym krokiem w weryfikacji domowego zużycia prądu jest inwentaryzacja posiadanych sprzętów. Sprawdź, jaką klasę energetyczną reprezentują Twoje urządzenia. Do tych, generujących największe zużycie prądu należą płyta indukcyjna, czajnik, piekarnik, lodówka i zmywarka. Oczywiście nie jesteś w stanie wymienić jednorazowo wszystkich na energooszczędne – w przyszłości jednak, podczas ewentualnego zakupu sprzętu, powinieneś wziąć te kwestie pod uwagę.

 

Rozsądne użytkowanie

Zadbaj o budowanie w domu ekologicznych nawyków: korzystaj z pralki i zmywarki dopiero wtedy, kiedy są kompletnie załadowane; gotuj w czajniku dokładnie tyle wody, ile potrzebujesz; zamiast podgrzewać jedzenie na płycie, korzystaj z mikrofalówki; nie zapominaj także używaniu pokrywek do garnków – ograniczą one czas przygotowywania potraw, a co za tym idzie zużycie prądu nawet o 30% w porównaniu do gotowania bez nich. Zadbaj także o wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz, wyłączaj na noc sprzęty oraz zadbaj o wyciąganie wtyczek z kontaktów – np. ładowarek.

 

Odpowiednia taryfa

Sprawdź, na jakich warunkach kupujesz energię elektryczną od dostawcy. Koniecznie zweryfikuj także, jake są dostępne u niego taryfy i zobacz czy korzystasz z tej, odpowiedniej dla swoich potrzeb. W zależności od prowadzonego stylu życia możesz wybrać opcję, która zapewni Ci niższe opłaty za prąd np. nocą, w weekendy lub w ciągu dnia.

 

Jak obniżyć ceny prądu w firmie?

Każdego roku w styczniu przedsiębiorcy mierzą się z szeregiem podwyżek, które znacząco utrudniają im prowadzenie działalności. Jednym z większych kosztów prowadzenia firmy – zarówno w przypadku małych podmiotów, jak i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, są faktury za prąd. Jakie są sprawdzone sposoby na obniżenie kosztów energii elektrycznej w firmie?

 

Audyt potrzeb

W przypadku przedsiębiorstw, kluczowe dla ograniczenia zużycia prądu, jest określenie obszarów, w których zapotrzebowanie na energię jest największe. W biurach warto więc przyjrzeć się urządzeniom takim, jak komputery czy drukarki. Należy sprawdzić także oświetlenie i ewentualnie wymienić je na nowoczesne i energooszczędne.

 

System ogrzewania i izolacja

Kluczowym czynnikiem dla ograniczenia zużycia prądu w przedsiębiorstwie jest także weryfikacja izolacji cieplnej firmowego budynku np. przy użyciu kamer termowizyjnych. W przypadku dużych strat koszty ogrzewania elektrycznego mogą okazać się kilkukrotnie większe. Warto wówczas zainwestować w wymianę przyczyny największych ubytków ciepła – np. drzwi czy okien.

 

Zmiana nawyków

Problemem wielu firm jest nieekologiczne gospodarowanie energią elektryczną przez pracowników. W przypadku większych przedsiębiorstw dużą trudnością jest zweryfikowanie nawyków personelu – warto jednak dokładnie przyjrzeć się sposobom użytkowania przez nich prądu, a następnie wprowadzić konkretną politykę firmy w tym zakresie. Nawet drobne zmiany – odłączanie biurowych urządzeń od prądu  po zakończeniu pracy czy gaszenie zbędnego oświetlenia – mogą wprowadzić duże zmiany w wysokości rachunków za energię w firmie.

 

Fotowoltaika

Niezwykle skuteczną metodą obniżenia rachunków za prąd w firmie jest także inwestycja w fotowoltaikę. W tym kontekście możemy zyskiwać na dwa sposoby – produkując prąd na własne potrzeby oraz rozliczając jego nadwyżki. Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które szczególnie sprawdzi się w dużych przedsiębiorstwach – np. produkcyjnych, generujących duże zapotrzebowanie na prąd w ciągu dnia.

 

Taryfa dopasowana do specyfiki firmy

Bardzo ważna będzie także taryfa dostawcy energii, z której korzysta dana firma. Warto dopasować ją do sposobu jej funkcjonowania – jeśli przedsiębiorstwo pracuje w systemie zmianowym i korzysta np. z niższej taryfy nocnej, to właśnie wtedy najlepiej wykonywać czynności cechujące się największym zapotrzebowaniem na prąd. Optymalizacja systemu pracy pod kątem taryfy energetycznej może okazać się stosunkowo łatwym zadaniem, które pociągnie za sobą dużą oszczędność.

 

Mała zmiana, duży efekt

Wbrew pozorom obniżenie rachunków za prąd nie musi wymagać od nas dużych, jednorazowych inwestycji czy nakładów pracy. Pierwszą i zarazem podstawową zmianą, którą powinniśmy wprowadzić, by ograniczyć zużycie energii, jest po prostu wdrożenie ekologicznych nawyków. Zmiana postępowania w zakresie użytkowania sprzętów elektrycznych pozwoli odnotować pierwsze obniżki rachunków, za którymi mogą pójść kolejne – wynikające chociażby z inwestycji w instalację PV.