Inwestowanie w zieloną energię zyskuje na popularności, a prym w tej kategorii wiodą instalacje fotowoltaiczne. Dlaczego generowanie prądu ze słońca jest opłacalne w Polsce – kraju, w którym panuje umiarkowany klimat? Wyjaśniamy zasadę działania paneli PV i proponujemy najlepsze rozwiązania w tym zakresie.

Działanie instalacji PV polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z energii słonecznej. W wyniku pochłaniania jednostek światła przez ogniwa, panele produkują prąd stały, który następnie jest przekształcany przez inwerter w prąd zmienny, czyli taki, jaki płynie w gniazdkach. Jest to rozwiązanie bazujące na darmowym źródle energii, które nie powoduje hałasu ani zanieczyszczeń. Pozwala zatem na realną oszczędność pieniędzy, a przy tym przyczynia się do poprawy stanu środowiska.

W jakich warunkach pracuje instalacja PV?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje elektryczność przez cały rok. Błędne jest założenie, że najefektywniej pracuje w warunkach bardzo wysokich temperatur. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie i długotrwałe nagrzanie paneli może obniżyć ich wydajność. Instalacja PV czerpie bowiem energię ze światła dziennego, a nie bezpośrednio z promieni słonecznych. Klimat panujący w Polsce jest więc optymalny dla prawidłowego funkcjonowania systemu. Co prawda najlepsze efekty przynosi wiosną i latem, ale nawet w pochmurne dni są one zauważalne. Jeśli zimą panele nie wyprodukują wystarczająco dużo prądu, pamiętajmy o możliwości odbioru 70-80% energii z sieci, którą wcześniej przekazaliśmy tam w wyniku naddatku. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna może pracować skutecznie i nieprzerwanie przez cały czas.

Od czego zależy wydajność paneli PV?

Na poziom satysfakcji z użytkowania instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jest to jakość samych produktów. Zwróćmy uwagę na takie parametry jak wydajność, gwarancja i odporność na warunki atmosferyczne. Sprawność produktów potwierdzają również certyfikaty oraz wyniki testów niezawodności. Inwestycja w pełnowartościowy i solidny system może zwrócić się już po 6-7 latach.

W przypadku paneli PV najefektywniej działają produkty monokrystaliczne PERC (posiadają one dodatkową warstwę dielektryka, czyli izolatora elektrycznego, który zwiększa efektywność ogniwa) w technologii half cut (ogniwa są w tym przypadku cięte na pół, dzięki czemu produkują więcej energii przy niskim nasłonecznieniu). Tego typu rozwiązaniem jest model JKM340M-60HB firmy Jinko Solar, dostępny w ofercie AS Energy. Poza walorami technicznymi, wyróżnia go również estetyczny wygląd – tzw. konstrukcja black frame sprawia, że nie tylko same panele są koloru czarnego, ale również ich rama. W połączeniu z klemami marki K2 w tej samej barwie (które również proponuje AS Energy) całość prezentuje się bardzo nowocześnie, a dach nie traci na wyglądzie.

Poza wyborem najlepszego produktu, bardzo istotny jest również jego montaż. Panele powinny znaleźć się w miejscu niezacienionym, posiadającym najlepszą ekspozycję na światło. Najkorzystniejsze jest nachylenie dachu w kierunku południowym wynoszące ok. 30-45 stopni.