Panele PV to kluczowy element całego układu fotowoltaicznego. Nie tylko odpowiada on za efektywność instalacji, ale przede wszystkim pobiera i agreguje promienie słoneczne, przekształcając je na energię elektryczną – tzw. prąd stały.  To od paneli zależeć będzie więc ilość pobranych promieni, co finalnie przełoży się na wolumen pozyskanego prądu. Niestety, coraz częściej dobierając moduły PV do instalacji poszukujemy oszczędności – to z kolei skutkuje znacznym obniżeniem jakości i efektywności całego rozwiązania. 

 

Tańsze alternatywy kosztem jakości

 Chwilowe wyhamowanie rynku fotowoltaiki dla indywidualnych prosumentów poskutkowało coraz częstszym poszukiwaniem oszczędności w obszarze rozwiązań PV.  Klienci obawiając się rynkowego kryzysu ograniczają koszty i inwestycje w fotowoltaikę – chcąc zakupić komponenty szukają więc możliwie najtańszych rozwiązań. W tym – najtańszych paneli PV. Niestety cięcie kosztów odbywa się kosztem jakości, co jest nie tylko wyraźnie odczuwalne przez finalnych użytkowników, ale także może wiązać się z wieloma zagrożeniami dla nich. Kierując się wyłącznie ceną, prosumenci i instalatorzy nabywają zamienniki markowych rozwiązań, które posiadają ograniczone warunki gwarancji, a także oferują marginalną jakość. Finalnie często sprowadza się to do szybkiej konieczności naprawy lub nawet wymiany produktu na własny koszt, a początkowa oszczędność staje się bardzo pozorna, bo za zepsuty element instalacji… płacimy dwa razy.

 

Czym realnie grozi zakup tanich modułów PV?

Niestety oszczędność i błędy popełniane podczas zakupu paneli PV mogą grozić bardzo negatywnymi konsekwencjami. Jakimi? Sprawdź!

 

Niepewny dystrybutor

Jednym z częstszych błędów popełnianych podczas wyboru modułów PV jest ich zakup od dystrybutora zlokalizowanego w innym kraju. Niestety niepewna marka oraz dystrybucja z drugiego końca świata często skutkują brakiem serwisu w Polsce oraz trudnościami na wypadek awarii czy problemów z ich montażem.

 

Brak gwarancji

Zakup paneli od nieznanych producentów to nie tylko ryzyko braku wsparcia technicznego w przypadku problemów z konfiguracją czy serwisem. Przede wszystkim to ryzyko pozostawienia prosumenta samego w przypadku awarii i brak realnej gwarancji, skutkujący koniecznością wymiany komponentu na własny koszt.

 

Problemy z konserwacją

Niejasnego pochodzenia komponenty – w tym panele fotowoltaiczne – to także trudności w serwisowaniu i konserwacji instalacji. Problematyczna może okazać się dostępność części zamiennych czy brak dokumentacji niezbędnej do utrzymania systemu. Wszystko to może przełożyć się na konieczność wymiany całości, a więc… ogromne, podwójne koszty!

 

Jakość, a raczej… jej brak!

Tanie panele PV to także rozliczne problemy z jakością. Przejawiają się ona najczęściej krótszą żywotnością czy ograniczoną wydajnością, która w przypadku modułów fotowoltaicznych jest przecież kluczowa. Może więc okazać się, że zakup tańszych paneli poskutkuje ich szybszą awarią albo bardzo ograniczoną możliwością pozyskiwania energii z promieniowania PV, co wygeneruje konieczność dokonywania kosztownych napraw.

 

Niekompatybilność

Tanie panele fotowoltaiczne to także ryzyko niezgodności komponentów! Po zakupie rozwiązania możesz zorientować się, że do paneli nie pasuje inwerter, cała instalacja jest mniej wydajna albo zestawienie ze sobą produktów skutkuje awarią i utratą gwarancji!

 

Realne zagrożenie bezpieczeństwa

Pamiętaj także o tym, że niewiadomego pochodzenia panele fotowoltaiczne mogą stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa prosumentów. Niedokładne wykonanie lub brak stosownych testów mogą stać się przyczyną nie tylko awarii, ale także zwarć czy pożarów, które zagrażają zdrowiu i życiu użytkowników!

 

Czym się kierować wybierając panele PV?

Zastanawiasz się: jak więc wybierać panele fotowoltaiczne, by nie bać się ich niskiej jakości czy zagrożeń dla użytkowników? Przede wszystkim nie kierować się wyłącznie ceną! Koszt to nie jedyny czynnik, który powinien warunkować nasz wybór. Inwestując w panele fotowoltaiczne podejmujemy decyzję na co najmniej kilkanaście lat – zwróćmy więc uwagę na producenta i dystrybutora wybranego komponentu. To elementy, które nie tylko wskazują na jego renomę, ale także zapewnią nam bezpieczeństwo i brak problemów podczas użytkowania. Wybierzmy dystrybutora w Polsce, który pomoże nam na wypadek problemów z montażem, serwisem paneli czy w przypadku procedur gwarancyjnych. Marka producenta przełoży się z kolei na znacznie większą pewność jakości oferowanych rozwiązań. Koniecznie zadbaj także o weryfikację warunków gwarancji – panele fotowoltaiczne to na tyle droga inwestycja, że warto mieć pewność oferowanych na nie warunków ochrony. Sprawdź dostępność wsparcia technicznego oraz sieci serwisowej w Polsce – znacznie ułatwi to rozwiązanie ewentualnych problemów z komponentami. Przede wszystkim jednak zmień podejście do zakupu tego produktu i uświadom docelowego klienta, że instalacja PV to inwestycja na tyle ważna i długofalowa, że pozorne oszczędności na jej starcie mogą obrócić się przeciwko użytkownikowi i finalnie wygenerować podwójne koszty.