Rosnące ceny prądu i postępująca degradacja środowiska skłaniają wiele osób do zainteresowania się fotowoltaiką. Pozyskiwanie energii na własny użytek z darmowego promieniowania słonecznego okazuje się atrakcyjną alternatywą. Zwłaszcza, że dostępność technologii jest coraz większa, a koszty można zredukować dzięki dotacjom i ulgom termomodernizacyjnym. O czym trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o wykonaniu instalacji solarnej w swoim domu?

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się widzieć fotoogniwa w przestrzeni publicznej. Wykorzystuje się je m.in. do zasilania sygnalizacji świetlnych, parkometrów oraz modułów sterujących w stacjach wypożyczania rowerów. W niektórych parkach technologicznych i fabrykach zajmują duże połacie dachów. Ale na tym nie koniec.

Statystyki Polskich Sieci Elektroenergetycznych wskazują, że rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych wykorzystywanych do użytku domowego. Jeśli Ty też myślisz o podjęciu takiej inwestycji, zapraszamy Cię do śledzenia naszego bloga. Zaczynamy od szybkiego wyjaśnienia, jak działa fotowoltaika, jakie korzyści oferuje oraz na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze instalacji.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W efekcie tego kilkuetapowego procesu otrzymujemy prąd, którym możemy zasilić różne urządzenia (np. elektronikę użytkową), ogrzać pomieszczenia lub wodę. Zasadniczą rolę odgrywają w nim ogniwa fotowoltaiczne, które są połączone w większe jednostki, czyli moduły, a te z kolei tworzą panele fotowoltaiczne.

Panele montuje się na gruncie lub budynku (najczęściej na dachu) na konstrukcji wsporczej, która zapewnia stabilność układu. Ogniwa odpowiadają za przekształcenie energii słonecznej w prąd stały. Ten zostaje następnie przekazany do inwertera (który monitoruje pracę naszej mikroelektrowni) i tu jest przekształcany w prąd zmienny, dostosowany do parametrów domowych gniazd elektrycznych. W przypadku nadmiaru – prąd jest oddawany do sieci energetycznej. Aż 70-80% energii wyprodukowanej przez domową instalację możemy wykorzystać na własny użytek.

Fotowoltaika dla firm od Asenergy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji?

Jeśli chcesz stworzyć własną mikroelektrownię w domu, pamiętaj, że dla instalacji o mocy do 50 kW nie są potrzebne żadne zezwolenia (z kilkoma szczególnymi wyjątkami). W przypadku mocy powyżej 50 kW należy załatwić formalności w urzędzie miasta lub gminy, ponieważ niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Ogromne znaczenie ma to, gdzie zamontujesz panele oraz jakie komponenty wybierzesz. Nie warto ryzykować, bo takie działanie może tylko zwiększyć koszty. Dobierając poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznej postaw na znanych i sprawdzonych producentów. Takich, którzy dają gwarancję na swoje produkty i posiadają certyfikaty. Świetnym przykładem są firmy Jinko Solar (wiodący producent modułów fotowoltaicznych) i Solis/Ginlong (4-krotny zdobywca tytułu „Najlepszej marki falowników”, przyznawanego przez światową organizację badawczą w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych). Jeśli chodzi o konstrukcje wsporcze (na wszystkie rodzaje dachów), to uznaniem cieszy się firma K2. Oferuje innowacyjne rozwiązania, wykorzystujące szybki i intuicyjny system montażu (przypominający układanie klocków LEGO). Ponadto udostępnia bezpłatne, bardzo pomocne narzędzie do projektowania konstrukcji – K2 Base. Produkty tych dostawców znajdziecie w ofercie AS Energy.

Niezwykle ważne jest także wykonanie instalacji zgodnie z zaleceniami kart katalogowych. Mówimy o elektryce, zatem kwestie takie jak uziemienie i wyrównanie potencjałów są kluczowe. Dlatego szukaj profesjonalnej ekipy montażowej. Instalatorów, którzy posiadają uprawnienia elektryczne OZE i mogą pochwalić się dobrymi referencjami. Dzięki ich doświadczeniu i wiedzy możesz być pewny, że domowa instalacja solarna będzie doskonale dostosowana do Twoich potrzeb i przede wszystkim – bezpieczna.

Dlaczego warto? Zalety fotowoltaiki

Fotowoltaika to skuteczna odpowiedź na zmiany powodujące degradację środowiska. Energia płynąca ze Słońca jest odnawialna, zrównoważona i czysta. Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają zanieczyszczeń i można je poddać recyklingowi. Ponadto, jeśli wybierzesz produkty wysokiej jakości, możesz liczyć na ich bezawaryjne funkcjonowanie przez wiele lat, bez konieczności konserwacji. Będą odporne na różne anomalie pogodowe, zapewniając Ci spokój nawet w czasie gradu czy silnego wiatru.

W długoterminowej perspektywie fotowoltaika pozwala istotnie zaoszczędzić na prądzie. A że jego cena stale rośnie – dzięki instalacji solarnej możesz zyskać niezależność od podwyżek nawet przez ponad 25 lat. Instalacja podniesie też wartość Twojej nieruchomości. Czy to nie kusząca perspektywa? Tym bardziej obecnie, gdy dostępne są programy pozwalające pozyskać dofinansowanie do instalacji, co znacznie ogranicza koszty.

Fotowoltaika od AS Energy - korzyści