Stoisko AS Energy było jednym z chętniej odwiedzanych podczas Targów Enex, które odbyły się w Kielcach 23-24 lutego 2022 r. Impreza od lat gromadzi najważniejszych przedstawicieli branży odnawialnych źródeł energii oraz energetyki konwencjonalnej.
Targi Enex są jednym z najważniejszych wydarzeń dla branży energetycznej. Stanowią nie tylko platformę nawiązywania relacji biznesowych, ale także wymiany doświadczeń, myśli i pomysłów. Gośćmi tegorocznej edycji targów byli przedstawiciele firm, takich jak zakłady energetyczne, producenci osprzętu i urządzeń dystrybuujących energię, firmy sprzedające instalacje PV, specjaliści i naukowcy z uczelni technicznych. Podczas targów można było obejrzeć premiery wielu produktów, wziąć udział w dyskusjach, panelach i konferencjach.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się Forum Fotowoltaiczne Solar+ i Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła, wydarzenia organizowane przez redakcję GlobEnergia oraz Targi Enex. Podobnie jak w poprzednich latach, spotkania skupiały inwestorów, doradców, wykonawców i sprzedawców zainteresowanych tematyką pomp ciepła i fotowoltaiki. Tematy poruszane w trakcie obu wydarzeń dotyczyły nowości na rynku, problemów instalacyjnych czy nowatorskich sposobów wykorzystania fotowoltaiki i pomp ciepła. Fora przyciągały także wielu potencjalnych klientów.
Bogata oferta AS Energy
Stoisko AS Energy przyciągało zwiedzających szeroką ofertą produktów światowych potentatów w produkcji paneli, inwerterów i konstrukcji dla fotowoltaiki – JinkoSolar, Sharp, Solis, K2 i Tree System oraz klimatyzatorów i pomp ciepła marki Kaisai. Spośród wielu paneli produkowanych przez JinkoSolar, jednego z największych dostawców PV na świecie, AS Energy zaprezentowało trzy rodzaje: Tiger Pro 72HC JKM535M-72HL4-V, doskonałej jakości monokrystaliczne panele, które mają aż 535 watów; Tiger Pro60HC JKM450M-60HL4-V – monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które wykonane zostały w technologii wielobusbarowej oraz Tiger Mono-facial All Black JKM385M-6RL3-B, monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które wyróżniają się efektownym wyglądem – mają jednolitą, czarną powierzchnię. Można było także zapoznać się z ofertą renomowanej firmy Sharp i jej modułem fotowoltaiczny Sharp NU-JD445 z 144 ogniwami Half Cut o mocy 445 Wp.
AS Energy, jako dystrybutor firmy Ginlong Technologies, podczas targów zaprezentowało kilka modeli falowników marki Solis. Przeznaczeniem trójfazowego falownika szeregowego Solis-3P(3-20)K-4G są niewielkie elektrownie fotowoltaiczne – zarówno domowe, jak i komercyjne czy przemysłowe.
Solis-(25-50)K-5G to trójfazowy falownik szeregowy 25-50kW 5G 4 MPPT, który wyróżnia się wysoką wydajnością wytwarzania energii. Solis-50K, falownik szeregowy 50kW, przeznaczony jest do komercyjnych i przemysłowych systemów PV, wymagających trójfazowego zasilania. Z kolei Solis-80K-5G – falownik szeregowy 80kW 9 MPPT, zapewnia bardziej elastyczny schemat konfiguracji z mniejszym wskaźnikiem oddziaływania na środowisko i wyższą wydajnością wytwarzania energii. Nowością był Solis RHI 5kW Hybrid – hybrydowy falownik do magazynowania energii o mocy 5kW ze zintegrowanym wyłącznikiem DC. Jest on kompatybilny z akumulatorami litowo-jonowymi, ma wysoką niezależność i zawiera funkcję awaryjną poza siecią. Osiąga maksymalną sprawność powyżej 97 proc.
Z kolei nowa bateria litowa Dyness B4850 jest idealna do stosowania, jako system akumulacji energii słonecznej w instalacjach podłączonych lub izolowanych 48V. Bateria wykonana jest w technologii LiFePO4, ma kompaktową i modułową konstrukcję, która pozwala na zwiększenie pojemności według potrzeb. To prawdopodobnie najbardziej konkurencyjna bateria litowa dostępna na rynku.
Można było także zapoznać się z konstrukcjami do montażu instalacji fotowoltaicznych firmy K2 oraz ofertą rewolucyjnego systemu montażu naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych włoskiej firmy Tree System. Działa on na zasadzie korzeni drzew – zakotwicza się w ziemi, gwarantując wysoki stopień wytrzymałości.
Na stoisku AS Energy podczas Targów Enex pojawiła się oferta oprogramowania firmy Valentin Software. To prężnie działająca marka obecna na rynku już od ponad 30 lat, lider w zakresie oprogramowania do tworzenia symulacji i projektowania instalacji PV oraz systemów grzewczych. Podczas targów specjaliści z Torell Technology, który jest przedstawicielem firmy Valentin Software, wyjaśniali szczegóły funkcjonowania oprogramowania.
Co dalej z fotowoltaiką?
W trakcie debat i paneli dyskusyjnych, a także prywatnych rozmów biznesowych, można było zauważyć obawy związane z dalszym rozwojem branży odnawialnych źródeł energii w Polsce. Od kilku lat, po wprowadzeniu restrykcyjnych zasad udzielania zezwoleń na budowę farm wiatrowych, mocno spadła aktywność firm zajmujących się tymi produktami. Istnieją obawy, że po wprowadzeniu ustawy zmieniającej system rozliczeń za produkcję energii z paneli fotowoltaicznych na mniej korzystne, może być podobnie.
Z drugiej strony drastyczne wzrosty cen energii na początku 2022 r., średnio o 24 proc. dla gospodarstw domowych i kilkukrotnie wyższe dla przedsiębiorstw, administracji i samorządów, zmuszają odbiorców do szukania alternatywnych źródeł energii elektrycznej. Uczestników targów niepokoiła także sytuacja na rynku energetycznym związana z agresją Rosji na Ukrainę. – W tej chwili widać jeszcze silniejszą konieczność uniezależnienia się od węgla, ropy i gazu na rzecz OZE. Nie ma alternatywy dla energii pochodzącej z nieograniczonych źródeł – słońca i wiatru. To ważne zagadnienie nie tylko ze względu na portfele Polaków, ale także bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy AS Energy.