Już od 28 lat, co roku, 10 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Inicjatywa zapoczątkowana przez Canadian Energy Efficiency Alliance, niezależną organizację z Kraju Klonowego Liścia, ma zwrócić uwagę konsumentów na dostępne możliwości obniżenia kosztów związanych z energią elektryczną.

 

W obliczu kryzysu energetycznego, coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie zużycia energii elektrycznej lub szuka sposobów na obniżenie kosztów z tym związanych. Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) szukając odpowiedzi na pytanie, jak przetrwać kryzys energetyczny, pod koniec 2022 roku przeprowadziło badania. Z raportu opublikowanego w październiku 2022 roku wynika, że aż 45% ankietowanych “raczej” zdecyduje się w najbliższych miesiącach na ograniczanie zużycia prądu, a 26% pytanych planuje “zdecydowanie” ograniczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną. W ten sposób Polacy chcą obniżyć wydatki, które w związku z kryzysem energetycznym w 2023 roku, zdecydowanie wzrosną. Należy jednak pamiętać, że prócz gospodarstw domowych, również firmy dotkliwie odczują wprowadzone podwyżki cen prądu.

 

Ceny energii elektrycznej sukcesywnie rosną od 2020 roku. Wtedy średnia cena 1 kWh wynosiła 0,68 zł, w 2021 roku było to już 0,74 zł, co daje około 9% wzrost cen. W ubiegłym roku uśredniona cena 1 kWh sięgała 0,77 zł. W 2023 roku za 1 kWh trzeba będzie zapłacić już od 0,94 zł do nawet 1,03 zł. Oznacza to, że konsumenci muszą liczyć się z nawet z 34% podwyżkami cen w stosunku rok do roku. Obecnie temat obniżania kosztów energii jest zestawiany głównie z kryzysem energetycznym. Warto jednak pamiętać, że obniżać koszty prądu można zawsze i w ten sposób efektywniej zarządzać zarówno domowym, jak i firmowym budżetem.

 

10 stycznia i obchodzony wtedy Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii to świetna okazja, aby zastanowić się, jak ograniczyć wydatki. Wbrew pozorom możliwości jest wiele i są one zależne od tego, jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną podmiotu w określonym przedziale czasu. Konsumentom poszukującym trwałych rozwiązań zaleca się inwestycję w instalację fotowoltaiczną, która pozwala na znaczne ograniczenie kosztów energii elektrycznej. Odpowiednia ilość paneli fotowoltaicznych pozwala prosumentowi zredukować koszty zużycia energii praktycznie do minimum. Ponadto, należycie zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, jest gwarantem niezależności w trudnych, w kontekście dostępności energii, czasach. Media coraz częściej podejmują temat black out’ów, czyli długich przerw w dostawie energii elektrycznej. Własne źródło energii w połączeniu z magazynem, zabezpieczy w takiej sytuacji zarówno gospodarstwo domowe, jak i przedsiębiorstwo.

 

Fotowoltaika to inwestycja na lata, która pozwala zdecydowanie zredukować opłaty za prąd, a przy tym jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym. Alternatywne źródła energii tego typu pozwalają prosumentowi uzyskać tak zwaną “czystą energię”, której proces wytwarzania nie wpływa negatywnie na ekosystem. W kontekście zmian środowiskowych, rosnących cen i postępującego kryzysu energetycznego inwestycja w fotowoltaikę staje się jedynym słusznym kierunkiem działania.