Kaisai Pompy ciepła
Pompy ciepła
Oficjalny dystrybutor Kaisai
Kaisai to marka własna grupy Klima-Therm, która od ponad 20 lat działa w branży HVACR, dostarczając zaawansowane rozwiązania klimatyzacyjne, wentylacyjne, chłodnicze i grzewcze. Poprzez wieloletnie inwestycje w technologię, urządzenia Kaisai uznawane są za jedne z najbardziej innowacyjnych produktów klimatyzacyjnych w obiektach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Spełniają przy tym wymagania rynku i oczekiwania konsumentów w zakresie ekologii, bezpieczeństwa, oszczędności energii, cichej pracy, komfortu użytkowania i gwarancji.
Pompa ciepła – Dlaczego warto?
Pompa ciepła – jak to działa?
Pompa ciepła Kaisai to ekologiczny system grzewczy, który z roku na rok poszerza grono swoich zwolenników. Jej działanie polega na pobieraniu energii cieplnej ze środowiska naturalnego (wody, powietrza lub gruntu) i za pomocą przemian termodynamicznych wykorzystywaniu jej do ogrzewania lub chłodzenia budynku, a także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Pompa nie wytwarza zatem ciepła, a jedynie przenosi je ze źródła dolnego (otoczenie budynku) do źródła górnego (instalacja grzewcza). Swoje zastosowanie może znaleźć zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, jak i komercyjnym – w sklepach, biurach czy lokalach usługowych. Ogrzewanie pompami ciepła to obecnie najlepsze ogrzewanie dostępne na rynku.
Pompa ciepła – zastosowanie
DOMY
BUDYNKI MIESZKALNE
BIURA
BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
Korzyści płynące ze stosowania pompy ciepła
Pompa powietrze-woda to z jednej strony dbałość o przyrodę (z powietrza zewnętrznego możesz pozyskać nawet 80% energii, nie emitując przy tym zanieczyszczeń), a z drugiej niskie koszty eksploatacji (wydatki związane z ogrzewaniem pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej mogą spaść nawet czterokrotnie). Na uwagę zasługuje również wielofunkcyjny charakter pompy, która zimą ogrzewa budynek, a latem go chłodzi. Montaż pompy ciepła dostarcza, wiele korzyści. Dużym komfortem jest również możliwość dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników (pod względem temperatury wewnątrz pomieszczeń i pożądanych parametrów wody użytkowej).
Nowoczesne pompy ciepła Kaisai
Oferta AS Energy obejmuje pompy powietrze-woda, w tym pompy ciepła typu Split oraz Monoblok. Urządzania te działają cicho, posiadają kompaktową budowę, a dzięki zastosowaniu sprężarki inwerterowej są efektywne i energooszczędne – współczynnik wydajności cieplnej COP wynosi nawet 5,20. Inteligentny układ automatyki zabezpiecza pompę ciepła przed uszkodzeniem, a pokrycie aluminiowych wymienników powłoką hydrofilową zwiększa ich odporność na korozję. Co istotne, pompa dostosowuje moc grzewczą do zapotrzebowania konkretnej instalacji. Dodatkowo w produktach Eco Home z serii ARCTIC zastosowano czynnik chłodniczy R32, który jest szczególnie przyjazny dla środowiska i bardziej wydajny w ekstremalnych warunkach. Urządzeniem Kaisai można sterować zdalnie za pomocą smartfona lub tabletu, wygodnie zarządzając w ten sposób jego pracą.
Pompa ciepła i instalacja PV – zgrany duet
Pompy ciepła doskonale działają także w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. System PV może zasilić pompę poprzez wykorzystanie nadwyżki energii elektrycznej, która wcześniej trafiła do sieci. W ten sposób możesz odzyskać nawet 80% energii i przeznaczyć ją na wsparcie pompy ciepła Kaisai – to rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się zimą.
Rodzaje pomp ciepła
W zależności od źródła, z którego pobierane jest ciepło, wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła: pompę gruntową, pompę wodną i pompę powietrzną. Pompa gruntowa, której montaż wymaga mocnej ingerencji w otoczenie zewnętrzne, najczęściej jest stosowana przy nowo powstałych inwestycjach. Ciepło jest tutaj czerpane z gruntu – utrzymuje on stałą, dodatnią temperaturę podczas sezonu grzewczego, co jest największą zaletą tego rozwiązania i przekłada się na wysoką efektywność. Trudności dostarcza z kolei sam montaż, do którego można wykorzystać sondy pionowe lub kolektory poziome. Pierwsze z nich to pojedyncze pętle z rur umieszczone w odwiertach głębokich na kilkadziesiąt metrów. Ich wykonanie wymaga specjalistycznego sprzętu i pociąga za sobą wysokie koszty. Drugie to natomiast wężownice z rur wypełnionych płynem niezamarzającym, zakopane na głębokości 1-2 m. Są łatwiejsze do wykonania, ale zajmą kilkaset metrów wolnego terenu, którego nie można dodatkowo zagospodarować poprzez np. nasadzenie drzew czy wykonanie podjazdu.
Pompa wodna również wykazuje się wysoką wydajnością, a jej zastosowanie wymaga dostępu do dużych, podziemnych cieków wodnych. W tym przypadku koszty inwestycyjne również są wysokie, a dodatkowo jakość wody może okazać się nieodpowiednia, co przełoży się na potrzebę ciągłej obsługi (np. przy czyszczeniu filtrów).
Rozwiązaniem, które zyskuje obecnie największą popularność, są pompy powietrzne. Można je w łatwy sposób zainstalować w budynku, mają małe potrzeby techniczne i nie generują wysokich kosztów. Powietrzne pompy ciepła dzielą się na dwa rodzaje: powietrze-powietrze (nawiew ciepłego powietrza do wewnątrz) oraz powietrze-woda (ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika z wodą). Ten typ pomp ciepła jest najwygodniejszy w zastosowaniu (nie wymaga dostępu do pokładów wód ani przekopywania działki), a ze względu na niewielkie koszty zwraca się najszybciej. Temperatury panujące za oknem zmieniają się w bardzo szerokim zakresie, dlatego warte uwagi są te modele pomp ciepła, które są w stanie pracować nawet w czasie siarczystego mrozu.