Magazyny energii to coraz częstszy zakup osób decydujących się na inwestycję w fotowoltaikę. Prosumenci dostrzegając zalety z posiadania akumulatorów PV zaczynają traktować je jako niezbędny element całego systemu produkcji prądu ze słońca. Nic dziwnego – urządzenia te podnoszą poziom energetycznego bezpieczeństwa, a dodatkowo pozwalają na zwiększenie poziomu autokonsumpcji, co z kolei obniża koszty prądu. Dlaczego jeszcze warto korzystać z magazynów energii? Wyjaśniamy.

 

Czym dokładnie jest magazyn do fotowoltaiki?

Magazyn do fotowoltaiki to nic innego jak akumulator, który umożliwia przechowywanie energii wyprodukowanej w ramach instalacji PV. Każde tego rodzaju urządzenia posiada określoną liczbę cykli ładowania, które wyznaczane są w skali od 0 do 100%. Ilość cykli, którą jest w stanie obsłużyć dany akumulator, określamy z kolei jego żywotnością. To czynnik, który wprost przekłada się na możliwość użytkowania komponentu przez określony czas. Na rynku znaleźć można jednak bardzo trwałe modele, które pozwalają na ładowanie nawet do kilkunastu tysięcy cykli, co oznacza bezpieczne i wydajne użytkowanie przez około 15 lat. Za magazyny do fotowoltaiki, które najdłużej bezproblemowo funkcjonują uznaje się modele litowo-jonowe lub niklowo-kadmowe. Ich żywotność jest jednak także zależna od jakości zastosowanych przez producentów rozwiązań. To dlatego wybierając akumulator PV warto kierować się renomą marki – wpłynie ona zarówno na żywotność i trwałość dostarczonego rozwiązania, ale także na dostępność serwisu, długoletnią gwarancję na urządzenie czy wsparcie techniczne na etapie montażu. Ofertę najwyższej jakości magazynów energii od producentów premium znajdziesz w AS Energy. Dlaczego warto je wybrać i uzupełnić swoją instalację fotowoltaiczną o akumulator?

 

Racjonalna dystrybucja nadwyżek energii

Jedną z ważniejszych w kontekście fotowoltaiki kwestii jest możliwość przechowywania nadwyżek energii wyprodukowanej przez system PV. Dotychczas wszyscy prosumenci, którzy nie posiadali magazynu, mogli oddawać prąd, którego nie byli w stanie zużyć, do dystrybutorów publicznych sieci energetycznych. Wówczas odzyskiwali go w momentach, kiedy produkcja z ich instalacji była niższa lub zapotrzebowanie na energię gwałtownie rosło. Co istotne, odbierając przesłane do sieci publicznej nadwyżki energii, musieli jednak liczyć się z formą “prowizji”, którą pobierał dystrybutor. Tym sposobem realnie odzyskiwali maksymalnie 80% przechowywanej w ten sposób energii. Znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest więc wybór magazynu energii, który pozwoli użytkować całą, zgromadzoną w jego ramach energię, a także uniezależnić się w tym zakresie od dostawców prądu.

 

Bezpieczeństwo energetyczne

Magazyn do fotowoltaiki to także możliwość podniesienia poziomu swojego bezpieczeństwa energetycznego. Posiadając zgromadzone w nim nadwyżki energii możesz wykorzystać je w dowolnym momencie – nie tylko wtedy, kiedy jest ona produkowana. Zgromadzony tak prąd pozwoli Ci zabezpieczyć się na wypadek przerw dostawie prądu. To także skuteczna metoda na likwidację skutków przeciążeń sieci czy zakłóceń, które obniżają jakość dostarczanej energii. Korzystając z magazynu energii możesz więc w dowolnym momencie użytkować zielony prąd, produkowany przez fotowoltaikę, zastępując nim ten z publicznej sieci. To nie wszystko – niektórzy prosumenci decydują się także na korzystanie z instalacji PV z magazynem energii w przypadku lokalizacji, w których nie posiadają przyłącza do publicznej sieci elektrycznej – np. na działkach rekreacyjnych.

 

Większa opłacalność fotowoltaiki

Posiadanie magazynu pozwala na ograniczenie poboru energii z sieci, kiedy gospodarstwo domowe lub firma notują jej większe zużycie lub po prostu w szczytowych momentach poboru, kiedy zwykle jest ona droższa. Zyskujemy wówczas możliwość korzystania z wyprodukowanej w nadmiarze energii z fotowoltaiki, która dotychczas przekazywana była do sieci dystrybucyjnej lub po prostu… marnowana. Większa autokonsumpcja pozwala na ograniczenie ilości kupowanego od dystrybutora prądu, a więc: oszczędzanie. Dodatkowo, posiadając akumulator PV możesz sterować procesem dystrybucji energii – np. przechowując nadwyżki w magazynie, kiedy cena na giełdzie spada lub wręcz przeciwnie – oddając do sieci, kiedy rośnie. To także szczególnie korzystne w kontekście zmieniających się przepisów, które regulują warunki pobierania i sprzedaży energii z fotowoltaiki, wpływając bezpośrednio na jej opłacalność.

 

Ekologia

Ostatnim, lecz nadal bardzo ważnym argumentem przemawiającym za zakupem magazynu energii do instalacji PV jest jego ekologiczny wymiar. W czym dokładnie się przejawia? Statystyki wskazują, że prosumenci zazwyczaj zużywają na własne potrzeby zaledwie mały ułamek produkowanej przez ich instalacje energii. Pozostała jej część jest więc przekazywana do publicznych dystrybutorów lub po prostu marnowana. Posiadanie akumulatora PV rozwiązuje ten problem – zwiększając poziom zużycia produkowanej energii elektrycznej.

Zakup magazynu do fotowoltaiki pozwala na znaczną optymalizację procesu jej dystrybucji, co przekłada się na wyższą opłacalność fotowoltaiki, lepsze wykorzystanie produkowanej w jej ramach energii oraz po prostu: wyższe poczucie bezpieczeństwa prosumenta.

Poszukujesz magazynu energii do instalacji PV dla swojego klienta? Skontaktuj się z doradcami AS Energy, którzy pomogą Ci wybrać odpowiedni model – doradca@asenergy.pl lub +48 662 355 281.

.