[featured_image]
Download
Download is available until [expire_date]
  • Version
  • Download 3
  • File Size 1.96 MB
  • File Count 1
  • Create Date 11 września 2023
  • Last Updated 20 września 2023

konstrukcja

 

Funkcjonalna rozbudowa instalacji PV

Mikroinwertery Enphase to nie tylko zaawansowana technologia i bezpieczeństwo - to funkcjonalna rozbudowa już istniejącej instalacji PV dla każdego.

szukując oszczędności dla swojego domu, coraz więcej osób stawia na czerpanie energii z odnawialnych źródeł. Wśród najpopularniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań znajdują się panele PV i pompy ciepła. Zamiast jednak decydować się na wybór jednego z nich, warto zestawić je ze sobą, uzyskując maksymalną efektywność.

Urządzenia OZE są nie tylko tanie w eksploatacji, ale również pozwalają zyskać niezależność energetyczną i pozytywnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego. Dokładając do tego możliwość obniżenia kosztu zakupu poprzez skorzystanie z programów wsparcia (takich jak „Czyste Powietrze” i „Mój Dom”), jest to opłacalna inwestycja, która przynosi użytkownikom wymierne korzyści. Panele PV i pompy ciepła znajdują swoje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, przedsiębiorstwach, jak i obiektach użyteczności publicznej.

Skuteczna współpraca paneli PV i pomp ciepła

Działanie pomp ciepła polega na pobieraniu energii cieplnej z otoczenia (gruntu, wody lub powietrza) i za pomocą przemian termodynamicznych wykorzystywaniu jej do ogrzewania lub chłodzenia budynku, a także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W ten sposób ze źródeł odnawialnych mogą czerpać aż 80% energii. Nie emitują szkodliwych substancji, a przy tym są bezpieczne dla użytkowników i bezobsługowe. Ich przewaga nad kotłami grzewczymi objawia się przede wszystkim w braku zależności od cen gazu czy oleju.

Do pracy urządzenia (w około 20%) potrzebna jest jednak energia elektryczna. Chcąc stać się całkowicie samowystarczalnym i nie przejmować się rosnącymi cenami prądu, warto wspomóc działanie pompy panelami fotowoltaicznymi, zamontowanymi np. na dachu. Dostarczą one darmową energię ze słońca, którą zasilimy pompę. Warto mieć na uwadze, że taki system może działać przez cały rok – nawet zimą, gdy panele PV nie wytwarzają tak dużo prądu, jak podczas słonecznych dni. Wtedy wystarczy odebrać nadmiar energii wyprodukowanej latem, którą wcześniej oddaliśmy do sieci (w ten sposób możemy odzyskać nawet 80% energii).

Solidne urządzenia od sprawdzonych producentów

Wydajność i sprawność działania paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła zależy od ich jakości wykonania. Chcąc mieć pewność, że posłużą przez długie lata, a zainwestowane środki szybko się zwrócą, warto sięgać po produkty renomowanych dostawców, takich jak Jinko Solar czy Kaisai. Znajdziemy je w ofercie marki AS Energy.

Panele PV firmy Jinko Solar (która została uznana przez Bloomberg New Energy Finance najbardziej opłacalnym wytwórcą produktów w branży) wyróżniają się doskonałą sprawnością (w standardowych warunkach testowych na energię elektryczną zostaje przekształcone ponad 19% energii słonecznej), odpornością na warunki pogodowe, a także wysoką efektywnością przy niskim nasłonecznieniu.

Kaisai to z kolei marka własna grupy Klima-Therm, dostarczająca nowoczesne pompy ciepła typu woda-powietrze. Są one szczególnie energooszczędne dzięki zastosowaniu sprężarki inwerterowej – współczynnik wydajności cieplnej COP wynosi nawet 5,20. Posiadają kompaktową budowę, odporną na uszkodzenia i korozję. Co istotne, pompa dostosowuje moc grzewczą do zapotrzebowania konkretnej instalacji.